Baltijas valstu deputāti: Jāturpina sadarboties un jābūt vienotiem

0 Komentāru

Baltijas valstīs šobrīd daudz izaicinājumu – migrantu krīze, Krievijas draudošā ēna un ietekme pasaulē, tāpēc tām svarīgi turpināt sadarboties un būt vienotām, pārliecināti visu triju valstu parlamentu Ārlietu komisijas vadītāji, kuri 16.oktobrī diskutēja Rīgas konferencē.

Šodien noslēdzas “Rīgas konferencei”, kas pēdējo gadu laikā kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem drošības un ārpolitikas forumiem reģionā. Vakar skatīti tādi lieli jautājumi kā Eiropas Savienības un NATO nākotne, šodien eksperti preparē idejas šaurākā mērogā. Viena no paneļdiskusijām veltīta Baltijas valstīm un izaicinājumiem reģionā, un tajā piedalījās pārstāvji no visu trju valstu parlamentiem.
Aktuālākā problēma patlaban, protams, migrantu krīze uz robežas ar Baltkrieviju. Situācija nav kontrolējama, pašpasludinātais prezidents Aleksandrs Lukašenko pie varas turas ar Kremļa svētību.

Rihards Kols ( “Nacionālā apvienība”), Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs

“Diemžēl man ir bažas, ka esam nokļuvuši strupceļā. Ir ļoti grūti pārliecināt kolēģus rietumos, ka šis ir vadīts un organizēts process no autokrātiskā režīma puses, lai izdarītu spiedienu uz demokrātiskām valstīm.”

Tam piekrita arī Lietuvas parlamentārietis, norādot, ka bieži vien ir grūti paskaidrot tālākiem kolēģiem Eiropas Savienībā Baltijas bažīgo pozīciju, piemēram, par Krieviju. Šajā aspektā ar ASV vai Apvienoto Karalisti sadarbība ir veiksmīgāka.

Žīgimants Paviļonis, Lietuvas parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētājs

“Mēs esam brīvības robeža, tāpēc mums ir ļoti laba sadarbība ar tām galvaspilsētām, kas cenšas aizstāvēt brīvību. Mēs cenšamies iedvesmot pārmaiņas, mēs cīnāmies par demokrātisku un eiropeisku Krieviju, un mēs būsim vieni no pēdējiem, kas joprojām ticēs tam sapnim. Mēs nedrīkstam pamest krievu nāciju un atstāt tiem VDK zagļiem un slepkavām.”

Parlamentārieši arī uzteica savstarpējo sadarbību, bieži apmainoties ar informāciju, dodoties kopīgās vizītēs un koordinējot ārpolotiku.

Marko Mikelsons, Igaunijas parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētājs

“Mēs varam atskatīties uz 1930. gadiem. Pirms Otrā pasaules kara. Mēs pieļāvām ļoti traģiskas kļūdas, mēs neieklausījāmies viens otrā. Mēs nesapratām pasauli mums apkārt. Tam sekojošās traģēdijas ir bijusi liela mācība mums trijiem.”

Kā uzsvēra Igaunijas ministrs, tas vairs nekad nedrīkst atkārtoties. Baltijas valstīm jāturpina sadarboties un būt vienotām.

0 Komentāru