Baltijas valstis neatbalsta sankcijas Polijai saistībā ar tiesu sistēmas reformu

1 komentārs
Baltijas valstis neatbalsta sankcijas Polijai saistībā ar tiesu sistēmas reformu
Baltijas valstu premjerministri (Foto: EPA / Scanpix)

Baltijas valstis vienojušās par kopīgu nostāju jutīgā jautājumā – tās iebilst pret Eiropas Savienības (ES) sankcijām Polijai par tās īstenoto tiesu sistēmas reformu.

Lai gan Briselei ir bažas, ka pārmaiņas apdraudēs tiesu neatkarību Polijā, Latvija uzskata, ka risinājums jārod sarunās, nevis ar soda mēriem.

Polijas valdība reformas tiesu sistēma sāka uzreiz pēc nākšanas pie varas, 2015. gada beigās. Varšava skaidro, ka tās nepieciešamas, lai cīnītos pret korupciju un atbrīvotos no komunistiskā režīma mantojuma.

Reforma paredz mazināt Augstākās tiesas arbitru pensionēšanās vecumu, lai veicinātu tiesnešu mainību, un parlamentam dod tiesības izraudzīties 15 Nacionālās tiesnešu padomes locekļus, kuri nodrošina tiesu sistēmas ētisko uzraudzību, ieceļ tiesnešus un garantē sistēmas neatkarību.

Polijas opozīcija un Brisele norāda, ka reformas apdraud tiesu sistēmas neatkarību. Turklāt Eiropas Komisija pērnā gada nogalē spēra bezprecedenta soli, iedarbinot potenciālu sankciju mehānismu pret Poliju.

Šī procedūra ietver divus soļus – sākumā brīdina valsti, ka tā pārkāpj bloka pamatvērtības, bet pēc tam jau aptur balsstiesības ES Ministru padomē.

Šādam drastiskam solim gan vajadzīgs vienbalsīgs dalībvalstu atbalsts – vairākas valstis jau uzsvērušas, ka neatbalsta sankcijas pret Poliju, tostarp to pagājušajā nedēļā apliecināja Baltijas valstu premjeri pēc tikšanās ar Polijas valdības vadītāju.

“Bija četru valstu premjeru saruna, kurā mēs definējām, ka, pirmkārt, redzam nepieciešamību turpināt Eiropas Komisijas un Polijas dialogu. Mēs negribētu, lai šis jautājums nonāk līdz balsošanai. Dialoga iespējas vēl nav izsmeltas,” sacīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

Latvijas oficiālā nostāja šajā jautājumā vēl nav apstiprināta Saeimā, taču ārlietu ministrs pauda viedokli, ka Eiropas Komisijas solis attiecībā uz Poliju nav bijis līdz galam pārdomāts.

Vienlaikus gan arī Polijas pusei būtu jāveic korekcijas tiesu reformā, lai ar Eiropas Komisiju varētu vienoties.

1 komentārs