Baltijas valstis aicina Baltkrievijas varasiestādes atbrīvot visus patvaļīgi aizturētos un atturēties no vardarbības

9 komentāri
Baltijas valstis aicina Baltkrievijas varasiestādes atbrīvot visus patvaļīgi aizturētos un atturēties no vardarbības
AFP / SCANPIX

Baltijas valstis atkārtoti aicina Baltkrievijas varasiestādes atbrīvot visus patvaļīgi aizturētos un atturēties no turpmākas vardarbības, kopīgā paziņojumā uzsver Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ārlietu ministri.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Ārlietu ministrijā, Baltkrievijas solidaritātes dienā Baltijas valstu ārlietu ministri pauž atbalstu Baltkrievijas tautai.

“Kopš augusta baltkrievu tauta miermīlīgi iestājas par brīvību un demokrātiju. Nedēļu pēc nedēļas, mēnesi pēc mēneša Igauniju, Latviju un Lietuvu ir dziļi iespaidojusi tās drosme un centieni panākt pamattiesību nodrošināšanu un brīvas un godīgas vēlēšanas,” teiks paziņojumā, uzverot, ka šai drosmei nākas stāties pretī Baltkrievijas varasiestāžu nežēlībai un nelikumībai.

Ministri uzsver, ka Baltkrievijas varasiestāžu mērķis ir skaidrs – apslāpēt miermīlīgu demonstrantu prasības, noliegt viņu tiesības uz miermīlīgas pulcēšanās brīvību un apspiest viņu likumīgās prasības pēc brīvām un taisnīgām vēlēšanām.

Ministri atzīst, ka Baltkrievijā stāvoklis joprojām pasliktinās un līdz pat šai dienai turpinās varasiestāžu vardarbīgās represijas pret miermīlīgiem protestētājiem.

Igaunija, Latvija un Lietuva atkārtoti aicina Baltkrievijas varasiestādes nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot visus patvaļīgi aizturētos, tostarp politieslodzītos un plašsaziņas līdzekļu darbiniekus, un saukt vainīgos pie atbildības.

Tāpat valstis aicina varasiestādes atturēties no turpmākas vardarbības, iesaistīties atklātā politiskā dialogā ar tautu un nodrošināt brīvas un taisnīgas vēlēšanas atbilstoši starptautiskiem standartiem un Eiropas Drošības un sadarbības organizācija/Demokrātisku iestāžu un cilvēktiesību biroja novērotāju klātbūtnē.

“Kamēr Baltkrievijas tauta nenogurstoši aizstāv savas cilvēka pamattiesības un pretojas vardarbībai, starptautiskajai sabiedrībai jāturpina sekot Baltkrievijā notiekošajam, rūpīgi jāuzrauga situācija un jārīkojas,” piebilst ministri.

Solidarizējoties ar Baltkrievijas tautu, svētdienas vakarā Igaunijas, Latvijas un Lietuvas sabiedriskās ēkas tiks izgaismotas baltkrievu vēsturiskā baltsarkanbaltā karoga krāsās.

Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) mikroblogošanas vietnē “Twitter” uzsver, ka Latvija ir kopā ar Baltkrievijas iedzīvotājiem viņu likumīgajās prasībās pēc pamata brīvībām un demokrātijas, brīvām un godīgām vēlēšanām.

Arī Valsts prezidents Egils Levits video sveicienā uzsver, ka Latvija ir ar Baltkrievijas tautu.

LETA jau vēstīja, ka baltkrievu demokrātiskās kustības līdere Svjatlana Cihanouska uzrunājusi starptautisko sabiedrību, aicinot Baltkrievijas draugus 7.februārī paust atbalstu baltkrievu tautas cīņai par brīvību, taisnību un demokrātiju. Tāpat Cihanouska aicina piedalīties solidaritātes akcijā vairākos veidos – rīkot solidaritātes pasākumus, sūtīt vēstules politieslodzītajiem Baltkrievijā, izgaismot ēku fasādes Baltkrievijas neatkarības karoga krāsās, vai arī rakstīt ziņas un uzņemt video, tos publicējot sociālajos medijos ar tēmturi “#StandWithBelarus”.

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos.

Eiropas Savienība noteikusi sankcijas pret personām, kas atbildīgas par Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestu vardarbīgu apspiešanu, kā arī paziņojusi, ka neuzskata Lukašenko par leģitīmu prezidentu.

9 komentāri