Baltijas reģiona ministri brīdina par drošības apdraudējumiem

3 komentāri

Baltijas valstu un Polijas ārlietu ministri vienisprātis, ka Eiropas Savienībai (ES) būtu aktīvāk jāiesaistās krīzes risināšanā laikā, kad Baltijas reģions piedzīvo vēl nepieredzētus hibrīdkara un militārus draudus, vēsta TV3 Ziņas.

Baltkrievijas autoritārā līdera īstenotais hibrīdkarš pret Baltijas valstīm un Poliju, Krievijas un Baltkrievijas rīkotās mācības ”Zapad”, karaspēku koncentrējot pie ES ārējām robežām, rada vēl nepieredzētu apdraudējumu reģionam – par to pirmdien, 13. septembrī, tiekoties Rīgā, vienisprātis bija Baltijas valstu un Polijas ārlietu ministri.

Gabrieļus Landsberģis, Lietuvas ārlietu ministrs

“No Varšavas līdz Tallinai viss reģions sastopas ar jauna veida draudiem, kas pieaug, īpaši, ja runājām par militārajām mācībām “Zapad”, kas burtiski notiek uz mūsu valsts robežām ar Krieviju un Baltkrieviju. Bez tam pret mums ir vērsti vēl nepieredzēti hibrīduzbrukumi, sākot ar civilā aviācijas reisa nolaupīšanu līdz pat migrantiem, kas tiek pārgrūsti pāri mūsu robežām, un mēs tiešām izjūtam šos draudus tiešā veidā, jo mums ar Baltkrieviju ir robeža.”

Latvijas ārlietu ministrs pauda cerību, ka jaunajā NATO stratēģiskajā koncepcijā būs pietiekami atspoguļoti gan jaunie izaicinājumi, gan tas, kas notiek Baltkrievijas teritorijā pie Latvijas valsts robežām.

Edgars Rinkēvičs ”Jaunā Vienotība”, ārlietu ministrs

“Mēs tikāmies brīdī, kad pie mūsu robežām notiek plašas Baltkrievijas Krievijas militārās mācības, mēs, protams, apspriedām šo faktoru, vienojāmies, ka mums ir nepieciešams strādāt ar NATO pie konkrētiem risinājumiem gan uz zemes, gan arī citos veidos, lai stiprinātu šā reģiona aizsardzību.”

Ministri vienbalsīgi akcentēja, ka militārās mācības “Zapad” rada satraukumu. Īpaši, ņemot vērā, ka starptautiskajiem novērotājiem ir liegts tajās piedalīties.

Lasi vēl: Laikraksts: Krievija “Zapad” mācību laikā trenējusi Baltijas valstu sagrābšanu

Zbigņevs Rauss, Polijas ārlietu ministrs

“Mēs ļoti rūpīgi sekojam līdzi “Zapad” mācību norisei, katrai valstij ir tiesības brīvi rīkot mācības, taču informācijas trūkums par to, kā šīs mācības noris, pastiprina mūsu raizes. Šogad mēs diezgan spilgti redzējām, kā Krievija demonstrēja savu militāro spēku pie Ukrainas robežas, gan Krievijas jauno stratēģiju pret Rietumiem, kas ir diezgan agresīva, arī militāro resursu uzkrāšana Kaļiņingradā ir novedusi pie tā, ka mums ir nepieciešams vienotāk strādāt pie mūsu aizsardzības stiprināšanas.”

Amatpersonas arī uzsvēra, ka ES būtu aktīvāk jāiesaistās reģiona drošības stiprināšanā – jo runa ir ne tikai par Baltijas valstu, bet visas savienības un NATO ārējām robežām.

Edgars Rinkēvičs ”Jaunā Vienotība”, ārlietu ministrs

“Divas lietas ES ir jāmaina – juridiskais ietvars, kas neņēma vērā, ka migrāciju var izmantot kā hibrīdkara ieroci, ir jāmaina un otra lieta, ka ES būtu praktiski finansiāli jāatbalsta ārējās robežas nostiprināšana, kas patlaban notiek – NATO kontekstā tas tiek darīts, sevišķi ar “Zapad” mācībām – ja tāda nepieciešamība būs, visas šeit klātesošās valstis lūgs atbalstu aliansei.”

Jāpiebilst, ka saistībā ar Baltkrievijas vērsto hibrīdkaru pret Latviju, Lietuvu un Poliju – kaimiņos ieradusies NATO hibrīdkara ekspertu grupa. Vienlaikus ministri akcentēja, ka nepieciešamības gadījumā, ja situācija kļūs riskantāka un ietvers militāros elementus, Baltijas valstis rosinās NATO uz 4. panta konsultācijām, lai spriestu par praktisku rīcību. 4. pants paredz, – ja ir apdraudēta jebkuras valsts teritoriālā integritāte, politiskā neatkarība vai drošība, dalībvalstis sanāk pie kopīga galda, lai meklētu risinājumus.

3 komentāri