Baltijas parlamentārieši aicina uzmanīties no Kremļa ietekmes operācijām

0 Komentāru

Baltijas valstu parlamentu Ārlietu komisiju vadītāji 23. aprīlī attālināti tikās, lai apspriestu pret viņiem vērstās, ļoti iespējams, Krievijas ietekmes operācijas saistībā ar par Kremļa opozicionāru uzdevušos viltvārdi, vēsta TV3 Ziņas.

Pēc šīs nedēļas atklāsmēm, ka Baltijas valstu parlamentārieši “aptīti ap pirkstu”, tiekoties ar viltvārdi, kurš uzdevies par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija ciešu līdzgaitnieku Leonīdu Volkovu, 23. aprīlī kopā attālināti sanāca triju Baltijas valstu parlamentu Ārlietu komisiju vadītāji. Pie Lietuvas pārstāvja sāniem īstais Volkovs, lai apspriestu notikušo. Pēc tam kopīgs paziņojums ar aicinājumu citām valstīm uzmanīties.

“Jaunās tehnoloģijas rada jaunu risku un jaunus draudus. Mums kā politiķiem, kā institūcijai jānovērtē šos draudus un to, ko ar tiem darīt,” pauda Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.

Par ko tad īsti stāsts? No Latvijas perspektīvas… aptuveni pirms mēneša Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols saņēma e-pasta vēstuli. It kā no Volkova. Nekādas pazīmes par ko šaubīgu neliecināja, un tas notika laikā, kad Navaļniju no apcietinājuma pārvietoja uz cietumu, savukārt Eiropas Savienībā diskutēja, kādai jābūt bloka reakcijai.

Iespējamā tikšanās apspriesta arī ar Ārlietu ministriju, un nolemts to darīt 23. martā. Pirms tam ar viltus Volkovu jau bija tikušies Lietuvas un Igaunijas parlamentārieši.

“Sanāksme bija aptuveni stundu gara. Godīgu teikšu, tā bija diezgan pliekana un neizteiksmīga. Pats viltvārdis pateicās par Rietumvalstu atbalstu un aicināja paplašināt šīs sankcijas,” stāsta Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (“Nacionālā apvienība”).

Lai maldinātu deputātus, varētu būt izmantota dziļviltojuma [no angļu val. deepfake} tehnoloģija, kas ļauj manipulēt ar video. Pie šāda secināja var nonākt, salīdzinot Leonīda Volkova fotogrāfiju ar runātāja vizuālo izskatu videokonferences laikā ar Ārlietu komisiju.

Pēc sanāksmes nekāda tālāka komunikācija nesekoja, bet aizvadītajā nedēļas nogalē Lietuvas kolēģis sāka celt trauksmi, ka, iespējams, minētā persona bija viltvārdis. Līdzīgs gadījums bijis Ukrainā, vēlāk arī Apvienotajā Karalistē.

Drošības dienesti fonā jau strādāja, bet šonedēļ par viltvāržu upuriem krita arī žurnālisti, kas notiekošo padarīja publisku. Tāpēc arī šodienas tikšanās.

Lasi vēl: Mediji: Krievija izdevusi starptautisku orderi Navaļnija līdzgaitnieka Leonīda Volkova aizturēšanai

“Volkovs pats bija ļoti pārsteigts. Viņš no sākuma domāja, ka mūs pa telefonu izjokoja, bet, kad es nopublicēju sociālajos tīklos šo ekrānuzņēmumu ar personu, ar ko mums bija saruna, arī viņš bija ļoti pārsteigts, ar kādu tehnoloģiju, ar kādu līmeni tas viss ir bijis īstenots,” pauda Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs.

Satversmes aizsardzības birojā uzsver, ka Krievija ar šādu mērķtiecīgu maldināšanu īsteno pasākumus Navaļnija komandas nomelnošanai. Līdzīgas domas arī NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrā. Šie gadījumi neesot vienkārša izjokošana.

“Tas domāts pamatā gan Krievijas, gan postpadomju tautas auditorijai – ar šādiem stāstiņiem arī var dot savu artavu tajā diskreditācijas procesā, kas, bez šaubām, Kremlim šobrīd ir ļoti būtiski,” sprieda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Kā stāsta Sārts, lai gan pilnībā šādu gadījumu risku novērst nevar, ir lietas, ko var darīt. Pirmkārt, būt daudz piesardzīgākiem saziņā ar cilvēkiem, ar kuriem iepriekš nav komunicēts. Otrkārt, mācības un treniņi.

“Dod iespēju cilvēkiem pamanīt kļūdas un pie viena arī atcerēties, ka ne viss, kas šķiet īsts, digitālajā vidē ir īsts. Un vēl – mēs šeit runājam par tādu politisku līmeni, bet neaizmirsīsim, ka tas skar ikvienu no mums, kurš atrodas digitālajā vidē,” sacīja Sārts.

0 Komentāru