Komentāri

Krievijas militāro muskuļu izrādīšana pamatīgi satraukusi NATO, kas bažījas par Baltijas valstu drošību. Līdz ar Ukrainas krīzi NATO gaisa spēku bāzē Šauļos dubultota gaisa apsardze. Kas ir Baltijas gaisa sargi, un kā paiet viņu ikdiena?

Iznīcinātājs Eurofighter ražots 2011. gadā, un tiek uzskatīts par vienu no modernākajiem jaunākās paaudzes militārajiem lidaparātiem. Lai apkalpotu šos četrus iznicinātājus, Šauļos dzīvo un strādā vairāk nekā 100 itāļu militārpersonu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viņi diendienā sazinās ar NATO centrālo vadību, koordinē lidojumu un treniņu plānus. Par darba trūkumu nevar sūdzēties – Krievijas lidmašīnas regulāri provocē NATO gaisa uzraugus, veicot aizdomīgus manevrus pie gaisa robežām. Pērn NATO konstatējis 250 gadījumus, kad krievu lidmašīnas pietuvojas aizdomīgi tuvu Baltijas robežām, šonedēļ konstatēts pirmais gadījums.

Katru dienu šeit dežurē piloti un tehniķi, kas ir gatavi jebkurā mirklī sagatavot lidmašīnu un pāris minūšu laikā būt gaisā. Pilots sazinās ar NATO vadības centru, noskaidro, kas ir noticis, un eskortē svešo lidmašīnu līdz robežai.

Astronomiski dārgos iznīcinātājus vada ļoti pieredzējuši piloti. Ieturot armijniekiem raksturīgo slepenības garu, pilots savu vārdu neatklāj, vien skaidro, ka piedalījies daudzās bīstamās operācjās.

”Ir ļoti daudzas situācijas, kad vienkārši jābūt vēsam, mierīgam, jāsaglabā kontrole. Lidojot tik mežonīgā ātrumā, īpaši sarežģītos apstākļos. Jābūt ļoti uzmanīgam, jo esmu atbildīgs ne tikai par savu drošību, bet arī par kolēģiem, kas lido man līdzās,” stāsta pilots.

Šauļos valda ļoti stingra slepenības atmosfēra – lidmašīnu ļauj filmēt tikai striktā uzraudzībā, un tikai no dažiem skatu leņķiem, lai neredzētu tās bruņojumu. Tas gan šķiet dīvaini, jo lidmašīnu raķetes jebkurš interesents var bez jebkādām problēmām izpētīt internetā atrodamajos video.

Uz jautājumiem par Krievijas aktivitātēm itāļi atbild ļoti izvairīgi, diplomātiski novirzot atbildes citā gultnē. Pat jautājot, vai tā ir taisnība, ka krievu lidotāji nesazinās ar NATO dispečeriem un neatbild uz viņu jautājumiem, itāļu komandieris izvairās.

”Jums tas ir jājautā NATO vadībai. Mums ir vienalga, kāds ir iemesls, kādēļ viņi šķērso,” tā itāļu komandieris.

Līdz ar Krievijas agresiju Ukrainā, NATO pieņēma lēmumu līdzās Itāļu gaisa patruļas spēkiem, izvietot arī pagaidu atbalsta punktu ar četrām poļu militārajām lidmašīnām. Tās ir 25 gadus vecas, Krievijā ražotas MIG-29 lidmašīnas, kas maksā ap 30 miljoniem dolāru katra.

Poļi gan lepojas ar šiem lidaparātiem – tie ir aprīkoti ar jaunākajām tehnoloģijām, un spēj lidot arī pilnīgi vertikāli, un aizvien skaitās vieni no jaudīgākajiem iznīcinātajiem pasaulē.

”Kad paceļamies gaisā, mēs nekādā ziņā nepielietojam spēku, neliekam lidmašīnai mainīt tās kursu. Mēs tikai skatāmies, kas tas ir par lidaparātu, varbūt tas neatbild, jo ir nonācis nelaimē. Izpētām, kāds ir lidaparāta maršruts, un kad mums saka, lai dodamies lejā, mēs nolaižamies,” tā pilots.

Atšķirībā no itāļiem, poļu tehnika atrodas brezenta angāros, un poļi, kas kopskaitā ir 107, diennakts maiņu spiesti pavadīt dzīvojamajos konteineros. Ikdiena Šauļu lidlaukā rit rāmi, un, šķiet, ka NATO armijnieki pie krievu militāristu rosības pieraduši tiktāl, ka kārtējo izsaukumu pacelties gaisā uztver kā ikdienišķa treniņa sastāvdaļu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl