Boldvina šaušanas negadījumā vairāk jautājumu nekā atbilžu; vērtē latviešu kino eksperte

1 komentārs
Boldvina šaušanas negadījumā vairāk jautājumu nekā atbilžu; vērtē latviešu kino eksperte
AFP/SCANPIX

Oficiālie dokumenti atklāj, ka aktieris Aleks Boldvins notikuma brīdī ar ieroci tēmējis kameras virzienā, kas noveda pie kinooperatores Halinas Hačinsas nāves.

Nāvējoši sašautā sieviete bija 42 gadus vecā Halīna Hačinsa, kura strādāja par fotogrāfijas režisori. Tikmēr filmas režisors, ievainotais vīrietis – Džoels Souza (48).

Lasi vēl – Aktieris Aleks Boldvins ar ieroča butaforiju filmas uzņemšanā letāli sašāvis sievieti un vēl vienu cilvēku ievainojis

Apliecinājums, kurā ir ziņas no Džoela Souza un video operatora Rīda Rasela, ir viesis lielāku skaidrību par to, kas tad īsti notika filmēšanas laukumā.

Tiesas dokumentos norādīts, ka aktierim Boldvinam tika iedots ierocis un teikts, ka tas ir nepielādēts. Souza šāviena brīdī atradās aiz Hačinsas.

Latvijā labi zināma izpildproducente Inga Jerzjukova skaidro, ka filmēšanā parasti tiek izmantoti trīs veidu ieroči.

Inga Jerzjukova
izpildproducente

“Ir gumijas ieroči vai plastmasas, kas pēc izskata ir ļoti līdzīgi īstajiem ieročiem. Tad ir arī “airsoft” ieroči, kas kļūst arvien populārāki, jo ir līdzīgāki reālam ierocim, piemēram, pusautomāti, kas bieži vien ir “airsoft” ieroči. Un trešais veids ir īstie ieroči, kas ir modificēti, lai būtu iespējams izmantot tikai tukšas patronas.”

Jerzjukova norāda, ka ar “airsoft” ieročiem nav iespējams radīt gaismas efektu, kas rodas brīdī, kad lode tiek izšauta, tāpēc tas jādara pēc tam montāžā, un tas prasa daudz finansiālo līdzekļu.

Souza norādījis, ka aktieris atradies baznīcas ēkā uz soliņa un trenējies izvilkt ieroci no maksts, kad izdzirdējis tādu kā pātagas sitienu, kam sekoja sprādziens.

Dokumentos teikts, ka Hačinsa tika sašauta krūšu rajonā.

Vaicāta par to, ka aktieris tēmējis pret kameras lēcu, aiz kuras atradās cilvēki, Jerzjukova norāda, ka tur visticamāk ir nopietns pārkāpums.

Inga Jerzjukova
izpildproducente

“Ja mēs skatāmies uz nopietniem projektiem, tad, pirmkārt, šādos brīžos starp kameru un operatoru tiek uzlikta siena jeb aizsargstikls. To pašu taktiku izmanto arī sprādzienu filmēšanā. Tam ir radītas speciālas organiskā stikla sienas, jo neviens nevēlas savainot ne cilvēku, ne tehniku, kas ir ļoti dārga. Arī sprādzienos vai lietus filmēšanā vienmēr tiek uzlikta siena. Gadījumos, ja tiek filmēts kaut kas ļoti ekstrēms un bīstams, tad kamera tiek ieslēgta ar pulti, un aiz kameras neviens cilvēks nestāv.”

Souza vārgi atceras kā Hačinsa sūdzējusies par sāpēm vēderā un saķērusi ķermeņa vidusdaļu. Tāpat viņš teica, ka Hačinsa sākusi atkāpties un tikusi noguldīta uz zemes, norādīts paziņojumā.

Operators Rasels, kurš šāviena brīdī atradās blakus Hačinsai, ziņojis likumsargiem, ka viņa nav jutusi savas kājas.

Vaicāts par to, kā aktieris līdz šim izturējies pret šaujamieročiem, Rasels norādījis, ka Boldvins ir ļoti uzmanīgs un vienmēr pārliecinājies, ka neviens no bērniem, kas ietilpst filmēšanas grupā, neatrodas tuvumā brīdī, kad ierocis tiek izšauts.

Piektdien, 22. oktobrī, amatpersonas ziņoja, ka režisora asistents Deivs Hals, nododot ieroci, informējis aktieri, ka tas ir “auksts” jeb nepielādēts, tādā veidā sakot, ka tas ir drošs lietošanai.

Inga Jerzjukova
izpildproducente

“Parasti drošības protokols paredz, ka nedrīkst tēmēt uz cilvēku. To var ļoti labi imitēt, izvēloties pareizos kameras leņķus. Otrs noteikums ir obligāti divi metri, jo, esot tuvāk, viss tas, kas nāk no ieroča šāviena brīdī, ir bīstams.”

Par minēto režisora asistentu jau 2019.gadā tika ziņots. Kādai filmēšanas grupas dalībniecei bija radušās nelāgas aizdomas par kolēģi.

Butaforiju izgatavotāja un licencēta pirotehniķe Megija Gola aģentūrai “AP” norādīja, ka Hals nav ņēmis vērā drošības protokolus un turpinājis filmēšanu pēc tam, kad galvenais pirotehniķis zaudēja samaņu.

Tajā pašā laikā Gola norādījusi, ka tā nav tika viena cilvēka vaina, bet drošības jautājumu problēma.

Jerzjukova norāda, ka šajā situācijā visbūtiskākā kļūda ir tā, ka ierocis nebija uzlikts uz drošinātāja, jo noprotams, ka negadījums noticis mēģinājuma laikā. Viņa skaidro, ka pirms ieroča nodošanas aktiera rokās, vienmēr tiek izskaidrota tā darbība un aktierim ļauts ar to izmēģināt šāvienu teritorijā, kurā nav neviena cilvēka.

Jaunākajā juristu sniegtajā informācijā norādīts, ka šāds negadījums, ja tiek sekots visiem drošības noteikumiem, gandrīz nav iespējams.

Džefs Hariss
jurists “Harris Lowry Manton LLP”

“Pirmais, ko es domāju, ir tas, ka tas nav iespējams, ja cilvēki, kas atrodas laukumā, ievēro visai elementāru drošības politiku. Drošības biļeteni, ko izraksta nozares pārstāvji, ir saistīti ar to, kā rīkoties ar šaujamieročiem. Tie nav sarežģīti un eksistē jau gadiem ilgi. Un tas mani pārsteidza, jo šādi gadījumi nenotiek, ja tiek ievērota elementāra pamatdrošība.”

1 komentārs