6 komentāri

Britu raidsabiedrība BBC uzņēmusi televīzijas filmu, kuras scenārijs ir gana dramatisks un daudziem Latvijas iedzīvotājiem varētu šķist pat satraucošs. Stāsta sižeta līnijā apspēlēts Krievijas iebrukums Latvijā, kodolieroču izmantošana Baltijas valstīs un tas, ko šādā situācijā darītu citas NATO dalībvalstis. Pašmāju drošības eksperti gan teic, – uztraukumam nav pamata un šis ir gadījums, kad nevajadzētu jaukt mākslu ar reālo politiku un kopējo apdraudējuma līmeni.

Jaunā britu televīzijas filma ar nosaukumu Trešais pasaules karš: Kara istabā (World War Three: Inside The War Room) skatītājus sola ieraut apokaliptiskos notikumos. Pēc tam, kad Krievija iebrūk vienā no NATO dalībvalstīm, Lielbritānijai draud kodoluzbrukums, un tās valdībai jāpieņem izšķiroši lēmumi, lai valsts netiktu iznīcināta.

Foto

Lai arī BBC skatītājiem, visticamāk, uzmanības centrā būs pašu valsts nedienas, taču filmā apspēlētais scenārijs skar arī Latviju. Pēc tam, kad prokremliski noskaņoti separātisti no Latgales savā kontrolē pārņem vairākas pilsētas, Krievija iebrūk Latvijas teritorijā. Filmas veidotāji šādi apspēlējuši jautājumu – vai darbotos NATO 5. pants, kas nozīmē – uzbrukums vienai dalībvalstij, ir uzbrukums visām? Vai partneri steigtos palīdzēt?

TV3 Ziņas vēlējās noskaidrot šīs filmas veidotāju viedokli – kādēļ tieši Latvija izmantota kā valsts, kurā uzdarbojas separātisti un notiek iebrukums, taču BBC no telefonsarunas atteicās, tā vietā raidsabiedrības preses dienesta darbiniece Džesika Kulšova (Jessica Culshaw) atsūtīja garu e-pastu par filmas tapšanas gaitu.

Šeit lasāms e-pasta izvilkums: “Filmas scenārijs runā par to pašu, kas nodarbina Rietumu stratēģus kopš Ukrainas konflikta – potenciālu Krievijas militāro iejaukšanos Baltijas valstīs – Latvijā un Igaunijā. Scenārijs tika izstrādāts pēc vairāku mēnešu gariem pētījumiem, tostarp pēc sarunām ar militārās jomas speciālistiem, diplomātiem un politikas ekspertiem no dažādām valstīm.”

Atšķirībā no filmas veidotāju veiktajiem pētījumiem, pašmāju drošības eksperti nepiekrīt, ka šāds scenārijs būtu aktuāls arī realitātē. NATO izcilības centra direktors Jānis Sārts norāda, ka šajā gadījumā nevajadzētu jaukt izklaides žanru un mākslu ar realitāti.

“Ir producenti, kas ir gatavi “ieguldīties”, lai šādu filmu radītu, un uzskata, ka būs cilvēki, kas viņu vēlēsies redzēt. Tas iezīmē tendenci par kopīgo drošības situāciju Eiropā pasliktināšanos. Un parāda arī šo cilvēku dziļākās rūpes par to, kas notiek ar Eiropu šobrīd un tagad,” teic Sārts un arī piebilst, ka nevajadzētu nopietni uztvert scenāristu izdomāto Krievijas iebrukumu tieši Latvijā:
“Tā varēja būt jebkura no valstīm, kas mākslinieciskos nolūkos atbilstu. Pieņemu, ka nav mazsvarīgi arī tas, ka ir pietiekami daudz latviešu izcelsmes cilvēku, kuri šobrīd strādā valstīs, kurās BBC ir pietiekami populārs. Es nevilktu paralēles starp realitāti un šo te filmu.”

Savukārt Aizsardzības ministrija scenāristu idejas nekomentē, vien pauž nožēlu, ka šādi iecerēts celt kanāla reitingus. Jāpiebilst, ka šī BBC televīzijas filma tiks rādīta trešdienas vakarā pēc Latvijas laika plkst. 23.00.

Video

TOP komentāri

 • Jānis Sarkans
  0 0 0

  Jānis Sarkans

  Mūsu muļķie ministri ir ievārījuši šo mītu par briesmām no Krievijas puses.Briti mūs izsmejot ir sataisījuši bezjēdzīgu filmu,kas mūsu muļķus taisa muļķākus.Briti atbrauc uz Latviju - nokārtojas pie Brīvības pieminekļa un jautri atgriežas Anglijā un uztaisa muļķajiem atbilstoša satura filmu.Kauns,ka tam pievērš uzmanību un daudzi pat tic.Muļķu vergu tauta esam.
 • xsd
 • B
  0 0 0

  B

  Ta ari ir propaganda,lai iebiedetu ka krievi uzbruk....murgs kautkads,bet es ticu ja kas tads notiktu paliga neviens nenaktu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl