Azerbaidžānā notiek referendums, kas draud palielināt autoritārā prezidenta pilnvaras

0 Komentāru
Azerbaidžānā notiek referendums, kas draud palielināt autoritārā prezidenta pilnvaras
FOTO: LETA

Ekonomisko problēmu novārdzinātajā Azerbaidžānā šodien norisinās referendums par lielāku pilnvaru piešķiršanu prezidentam. Valsti vada autoritārais prezidents Ilhams Alijevs, kurš varas grožus mantoja no tēva un tagad vēlas bruģēt ceļu prezidentālai dinastijai.

Prezidents Alijevs jūlijā izdeva dekrētu, aicinot rīkot referendumu par grozījumiem konstitūcijā, radot divus jaunus amatus – viceprezidentu un pirmo viceprezidentu, kurus ieceltu un atceltu tikai pats prezidents.

Iecerēts pagarināt prezidenta amata termiņu no pieciem līdz septiņiem gadiem, kā arī atcelt prasību prezidenta amata kandidātam būt vismaz 35 gadus vecam, bet deputāta amata kandidātam – vismaz 25 gadus vecam.

Opozīcija apsūdzējusi Alijevu par centieniem koncentrēt visu varu savās rokās un mēģinājumu nodrošināt, lai ar laiku viņa 18 gadus vecais dēls kļūst par prezidentu. Tikmēr liela daļa tautas ieslīgusi politiskā apātijā, valsti ilgstoši nomoka ekonomiskās problēmas, un daudziem politika ir vienaldzīga.

Pašreizējais prezidents varu mantoja no sava tēva Heidara Alijeva, kurš varu sagrāba pēc Padomju Savienības sabrukuma. Referendumā 2009. gadā tika nolemts ļaut prezidentam balotēties uz neierobežotu skaitu termiņu, atceļot divu termiņu ierobežojumu.

0 Komentāru