Aviācijas nozare: Sadrumstalota ES digitālā Covid-19 sertifikāta pārbaude apgrūtinās Eiropas pasažieru netraucētu ceļošanu vasarā

0 Komentāru
Aviācijas nozare: Sadrumstalota ES digitālā Covid-19 sertifikāta pārbaude apgrūtinās Eiropas pasažieru netraucētu ceļošanu vasarā
IMAGO IMAGES/SCANPIX

Četru Eiropas aviācijas asociāciju kopīgā vēstulē Eiropas Savienības (ES) valstu vadītājiem nozares pārstāvji mudināja valstis saskaņot digitālā Covid-19 sertifikāta pārbaudes standartus un protokolus, lai novērstu pārmērīgu rindu veidošanos lidostās un lai nodrošinātu raitu pasažieru plūsmu.

Vēstules autori – Eiropas reģionālo aviokompāniju asociācija, “ACI Europe”, Asociācija “Airlines for Europe” un Starptautiskā Gaisa satiksmes asociācija (IATA) – aģentūrai LETA pauda, ka, lai gan Eiropas Komisija (EK) ir cieši sadarbojusies ar nozari un īsā laikā ir izveidojusi atbilstīgu sistēmu, nodrošinot vienotu un pilnībā sadarbībspējīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, pašlaik visā ES līmenī tiek skatītas vismaz desmit dažādas pieejas un risinājumi.

“Ņemot vērā, ka digitālais Covid-19 sertifikāts nav pilnībā un sekmīgi integrēts kopējā pasažieru plūsmas procesā, kā arī to, ka dokumenti tiek pārbaudīti gan pirms izlidošanas, gan pēc ielidošanas, piemēram, vidējais reģistrācijas laiks vienam pasažierim ir pieaudzis par 500% – līdz 12 minūtēm. Pašreizējā situācija neļauj pilnvērtīgi atjaunot gaisa satiksmi šovasar un kavēs pilsoņu brīvu pārvietošanos visā ES,” atzīmēja nozaru pārstāvji.

Viņi klāstīja, ka šos problemātiskos aspektus izcēlusi arī EK, kas ir sniegusi ieteikumus un norādījumus ES valstīm, lai tos risinātu.

Aviācijas nozares asociācijas skaidroja, ka īpaši tas attiecas uz digitālo Covid-19 sertifikātu, kura pārbaudei jānotiek ievērojamu laiku pirms izlidošanas un pirms pasažieru ierašanās lidostā, kā arī uz pasažieru lokalizācijas veidlapām un nepieciešamību nedublēt dokumentu pārbaudes.

Kā ziņots, ES dalībvalstīs ceturtdien sāka darboties “Covid” sertifikāts, liecina informācija Eiropas Komisijas (EK) tīmekļvietnē.

No 27 bloka dalībvalstīm visas ir gatavas pieslēgties ES digitālā “Covid” sertifikāta vārtejai, tomēr atsevišķas ES dalībvalstis ieviesīs sertifikātu noteiktajā pārejas laikā, kas norisināsies turpmākajās sešās nedēļās.

ES digitālais “Covid” sertifikāts no 1. jūlija darbosies tādās valstīs kā Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija un Spānija.

EK tīmekļvietnē skaidrots, ka ES digitālais “Covid” sertifikāts ir digitāls pierādījums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, vai ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu, vai ir atveseļojusies no Covid-19.

Tāpat EK atzīmēja, ka ES digitālajā “Covid” sertifikātā ir norādīta nepieciešamā pamatinformācija – vārds, uzvārds, dzimšanas datums, sertifikāta izdošanas datums, attiecīgā informācija par vakcīnu, testu vai atveseļošanos un unikālais identifikators. Šie dati paliek sertifikātā, un tos nesaglabā un nepatur, kad citā dalībvalstī sertifikāts tiek verificēts.

Sertifikātā būs norādīta tikai ierobežota informācija, kas ir nepieciešama. Valstis, kuras ceļotājs apmeklējis, šo informāciju nevar saglabāt. Verifikācijas nolūkā pārbauda tikai sertifikāta derīgumu un autentiskumu, proti, kas to ir izdevis un parakstījis. Visi veselības dati paliek to dalībvalstu ziņā, kuras ES digitālo “Covid” sertifikātu ir izdevušas.

0 Komentāru