Austrija, visticamāk, kļūs par valsti, kuru vadīs Eiropā gados jaunākais premjerministrs

Komentāri
Austrija, visticamāk, kļūs par valsti, kuru vadīs Eiropā gados jaunākais premjerministrs
AP/SCANPIX

Svētdien, 15. oktobrī, Austrijā notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarējusi 31 gadu vecā Sebastiana Kurca konservatīvā Tautas partija, apsteidzot līdzšinējos līderus – sociāldemokrātus, kas šoreiz palikuši trešie. Līdz ar to Austrija, visticamāk, kļūs par valsti, kuru vadīs Eiropā gados jaunākais premjerministrs.

Austrijas parlamenta vēlēšanu rezultāti lielus pārsteigumus nesolīja. Jau kopš Otrā Pasaules kara galvenā cīņa par tikšanu pie varas notiek starp sociāldemokrātiem un konservatīvo Tautas partiju, kas gadiem ilgi kopā veidojušas arī koalīciju. Šoreiz vēlēšanās vairāk paveicies “tautpartijiešiem”, kas nozīmē, ka valdības veidošana, visticamāk, tiks uzticēta 31 gadu vecajam pašreizējam Austrijas Ārlietu ministram Sebastianam Kurcam, kurš tādējādi kļūtu par Eiropas valstīs jaunāko premjeru.

Tautas partija arī līdz šim bija valdībā, kopā ar 2013. gada vēlēšanu uzvarētājiem – sociāldemokrātiem, kas šoreiz palikuši trešajā vietā un jau paziņojuši, ka paliks opozīcijā. Tas nozīmē, ka “tautpartijiešiem” koalīcijā jāņem pretrunīgi vērtētā, otrās vietas ieguvēja – galēji labējā eiroskeptiskā Brīvības partija.

Pagaidām gan vēl nav skaidrs, vai valdību, kurā pārstāvēta eiroskeptiskā Brīvības partija, būtu gatavs apstiprināt prezidents. Tikmēr lielākie zaudētāji vēlēšanās ir “zaļie”, kas ar 3,3% balsu šoreiz parlamentā nav iekļuvuši.

Abas vēlēšanās uzvarējušās partijas priekšvēlēšanu kampaņā uzstājās ar stingru pretimigrācijas retoriku, tostarp solot samazināt pabalstus iebraucējiem.

 

Lasi vēl