Austrijā rīkos neuzticības balsojumu kancleram

Pievienot komentāru
Austrijā rīkos neuzticības balsojumu kancleram
REUTERS/SCANPIX

Austrijas valdība ir uz izjukšanas robežas vēl pirms septembrī plānotajām pirmstermiņa vēlēšanām. Pēc skandalozā video materiāla publicēšanas, kurā galēji labējās Brīvības partijas biedri alkohola reibumā tirgo ietekmi it kā Krievijas oligarha atvasei, sekojušas vairākas ministru demisijas, bet tagad neuzticības balsojums būs jāiztur arī pašam kancleram Sebastianam Kurcam.

Austrijas valdība, vismaz tas, kas no tās palicis pāri, otrdien turpina darbu ierastajā režīmā, tiekoties ar Ķīnas ierēdņiem. Kurcs pateicās par sadarbību un, iespējams, jaukāko Ķīnas diplomātisko trumpi – dāvinātajām pandām Vīnes zoodārzā.

Tomēr iekšpolitikā Kurca valdībai priekšā grūta nedēļa. Pēc skandalozā video nākšanas klajā, kurā galēji labējās Brīvības partijas līderis, tolaik vēl topošais vicekanclers, Heincs Kristians Štrahe dzērumā piedāvā kādai sievietei, kas uzdodas par krievu oligarha radinieci, sensitīvu iepirkumu informāciju un ietekmi medijos, Kurcs paziņoja, ka jāatkāpjas iekšlietu ministram, kas arī ir Brīvības partijas biedrs. Iepriekš amatus pameta pats Štrahe un partijas frakcijas vadītājs.

Otrdien jau par demisiju paziņojuši vairāki augstākie ierēdņi – iekšlietu, ārlietu, aizsardzības, transporta un sociālo lietu ministri, kuri bija Brīvības partijas biedri. Situāciju par katastrofālu dēvē arī opozīcija, kura ierosinājusi pirmdien rīkot neuzticības balsojumu parlamentā. Kurcs paziņojis, ka šobrīd vēlas valdību aizpildīt ar nozares profesionāļiem.

“Jūs jau noteikti dzirdējāt, ka Brīvības partija aiziet no valdības pēc mana paziņojuma par iekšlietu ministra atlaišanu. Esmu apspriedies ar prezidentu, ka šāds solis ir pareizs, lai garantētu stabilitāti līdz vēlēšanām. Ministru vietas aizpildīsim ar ekspertiem.”

Līdz ar šo saspīlējumu Kurca konservatīvās tautas partijas līdzšinējie partneri mainījuši nometnes un, iespējams, atbalstīs neuzticības izteikšanu kancleram.

Zīmīgi, otrdien konferencē Vīnē ieradās arī Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, kurš uzsvēra, ka viedokli par situāciju valstī iedzīvotāji var izteikt jau ātrāk – Eiropas Parlamenta vēlēšanās. “Neko lieki nekomentēšu, mēs neradījām šo krīzi un nevēlos šeit arī nevienu nosodīt – to var darīt austrieši paši. Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir svētdien, un šo dienu var izmantot, lai uzgrieztu muguru galēji labējiem.”

Austrijā cilvēki pie EP vēlēšanu urnām dosies 26. maijā un ceļazīmi uz Briseli dos 18 pārstāvjiem.