Austrāliju pāršalc skandāls: atklāta apjomīga apsargu cietsirdība nepilngadīgo aizturēšanas centrā

Pievienot komentāru
Austrāliju pāršalc skandāls: atklāta apjomīga apsargu cietsirdība nepilngadīgo aizturēšanas centrā
Foto: Scanpix

Austrālijas sabiedrību šokējuši atklātībā nonākuši video par cietsirdību nepilngadīgo aizturēšanas centrā. Satraucošajos kadros redzams, kā centra apsargi aizturētos bērnus sit un kailus pazemo. Austrālijas premjerministrs uzdevis notikušo izmeklēt un paudis sašutumu, kā kas tāds var notikt mūsdienu Austrālijā.

Pazemošana, fiziska ietekmēšana un pat spīdzināšana – šādu cietsirdīgu ikdienu Austrālijas Dona Deila nepilngadīgo aizturēšanas centrā atmasko publiskotie video. Austrālijas raidsabiedrības ABC pārraidē redzams, kā pāraudzināšanas centra apsargi izturas pret aizturētajiem bērniem.

Pārraide valstī sacēlusi milzu ažiotāžu un redzētais pat salīdzināts ar Gvantanamo cietumu, kas zināms ar nežēlīgām spīdzināšanas metodēm pret ieslodzītajiem. Austrālijas premjerministrs Malkolms Tērnbuls uzdevis valsts Karaliskajai komisijai sākt izmeklēšanu par notikušo aizturēšanas centrā.

Dona Deila nepilngadīgo aizturēšanas centrs atrodas Ziemeļu teritorijā, kas ir viena no Austrālijas administratīvajām vienībām, un tajā nonāk nepilngadīgie likumpārkāpēji sākot no desmit gadu vecuma. Publiskotajos video redzami notikumi laikā no 2010. līdz 2014. gadam.

Vairākos kadros redzams aizturētais Dilans Volers – viņu, tolaik trīspadsmitgadīgu puiku, apsargi izģērba un pazemoja. Viņš ir arī viens no tiem, kurš piesiets pie krēsla. Kā skaidrojuši apsargi, tas darīts, jo Dilans bijis nepaklausīgs, un šāda piesiešana bija vienīgais veids, kā viņu nomierināt. Cits zēns apliecinājis, ka desmit gadu vecumā saskāries ar apsargu draudiem.

Austrālijā jau iepriekš runāts par cilvēktiesību pārkāpumiem ieslodzījuma vietās Ziemeļu teritorijā, bet pirmoreiz tam rasti pierādījumi.

Video