Austrālija un Lielbritānija aicina Putinu pārstāt uzvesties kā huligānam

0 Komentāru
Austrālija un Lielbritānija aicina Putinu pārstāt uzvesties kā huligānam
FOTO:LETA

Austrālijas premjerministrs Tonijs Ebots un Lielbritānijas premjers Deivids Kemerons aicinājuši Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu pārstāt uzvesties kā huligānam. Kemerons aicinājis Putinu pārstāt terorizēt mazākās valstis, bet Ebots pārmeta Krievijas līderim mēģinājumu atdzīvināt “carisma zudušo slavu”.

Jau vēstīts, ka nedēļas nogalē Austrālijas pilsētā Brisbenā notiks G20 valstu samits.

Domājams, ka Krievijas līderis Austrālijā ieradīsies jau šodien. Viņu pavada Krievijas flotes kuģi, kuru klātbūtne reģionā raisījusi satraukumu Austrālijā, kas nosūtījusi uz savu ziemeļu piekrasti trīs kuģus.

Ebots paziņoja, ka četru Krievijas kuģu, tostarp smagi bruņota kreisera un eskadras mīnu kuģa, klātbūtne apliecina Krievijas augošo militāro pārliecību.

Krievija savukārt piektdien brīdināja Franciju par nopietnām sekām, ja tā šomēnes nepiegādās Krievijai karakuģi “Mistral”, kura piegāde aizkavējusies Ukrainas krīzes dēļ.

Maskavas izteikumi devuši pamatu konfrontācijai starp Putinu un Francijas prezidentu Fransuā Olandu, kurš arī ieradīsies uz G20 samitu Brisbenā.

Kemerons, uzrunājot Austrālijas parlamentu, brīdināja Krieviju, ka tai draud jaunas sankcijas, ja tā neapņemsies atrisināt konfliktu Ukrainā.

“Lielāka valsts terorizē mazāku valsti Eiropā. Mēs esam redzējuši tā sekas pagātnē, un mums būtu jāmācās no vēstures un jāpārliecinās, ka mēs neļaujam tam notikt vēlreiz,” paziņoja Kemerons.

Kopš Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas Austrumukrainā jūlijā Rietumu attiecības ar Maskavu pakāpeniski kļuvušas arvien saspīlētākas.

Katastrofā dzīvību zaudēja 298 cilvēki, tostarp 38 Austrālijas pilsoņi. Vairums upuru bija Nīderlandes pilsoņi.

Rietumi un Kijeva uzskata, ka Malaizijas lidmašīnu notriekuši promaskaviskie kaujinieki, raķeti raidot no zenītartilērijas kompleksa “Buk”, kuru tiem piegādājusi Maskava.

Ebots aicināja Putinu atklāt patiesību par lidmašīnas katastrofu un izpirkt vainu.

Kemerons žurnālistiem Kanberā, pirms došanās uz Brisbenu, paziņoja, ka Krievijas rīcība Ukrainā ir nepieņemama.

“Ja Krievija ieņems pozitīvu nostāju pret Ukrainas brīvību (..), mēs varētu pieredzēt šo sankciju atcelšanu. Ja Krievija turpinās situāciju pasliktināt, mēs varam pieredzēt šo sankciju palielināšanos. Tas ir tik vienkārši,” paziņoja Kemerons.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis jau noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Ebots kopīgā preses konferencē ar Kemeronu norādīja, ka Krievijas pašpārliecinātība ir ievērojami augusi un to apliecina gan Ukrainas terorizēšana, gan Krievijas kara lidmašīnu lidojumu skaita palielinājums Japānas un Eiropas valstu gaisu telpās, gan karaflotes kuģi, kas tagad atrodas Klusā okeāna dienvidos.

“Interesanti, Krievijas ekonomika samazinās, pat ja Krievijas pašpārliecinātība pieaug,” piebilda Ebots.

“Krievija būtu daudz pievilcīgāka, ja tā tiektos būt superspēks mieram un brīvībai, un pārticībai (..) tā vietā, lai mēģinātu atjaunot zudušā carisma slavu vai veco Padomju Savienību,” paziņoja Ebots.

Ebots iepriekš bija solījis konfrontēt Putinu saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu 17.jūlijā, bet abu līderu iepriekšējā tikšanās, kas notika šonedēļ Āzijas un Klusā okeāna reģiona ekonomiskās sadarbības (APEC) samita laikā Pekinā, pagāja mierīgi.

0 Komentāru