Atstājot Latviju, mēs riskējām, tagad riskēsim ar Trampu, stāsta ASV dzīvojošie latvieši

5 komentāri
Atstājot Latviju, mēs riskējām, tagad riskēsim ar Trampu, stāsta ASV dzīvojošie latvieši
FOTO:LETA

Turpat divus gadus ilgušais priekšvēlēšanu posms ASV strauji tuvojas izskaņai. Jau nākamnedēļ, 8. novembrī, ASV iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai balsotu par sev vēlamo kandidātu – demokrāti Hilariju Klintoni vai republikāni Donaldu Trampu. 

Atsevišķos štatos jau divas nedēļas norit iepriekšējā balsošana. Viens no tādiem ir Florida, kas izsenis zināms kā republikāņu atbalstītāju štats un kur dzīvo daudz latviešu, kuri savas balsis vēlēšanās atdos par republikāņu kandidātu.

Amerikas latviete Dace ASV dzīvo jau vairāk nekā 60 gadu. Viņa Latviju atstāja, bēgot no Otrā pasaules kara. Šajās prezidenta vēlēšanās abi ar vīru Georgu, kura tēvs no Latvijas emigrējis Pirmajā pasaules karā, savas balsis jau atdevuši par republikāņu kandidātu Donaldu Trampu.

Savu izvēli pamato ar to, ka vēlas pārmaiņas, ko demokrātu kandidāte nespēj sniegt. Viņi nav mierā ar līdzšinējā prezidenta Baraka Obamas valdību un viņa valdīšanas laikā pieņemtajiem likumiem, nekontrolēto nelegālo imigrāciju, pārmērīgi augstajiem nodokļiem un ārkārtīgi dārgo veselības aprūpi.

”Mums vajag pārmaiņas, labāk riskēt ar Trampu, nevis dzīvot šo melotāju valdībā. Arī atstājot Latviju, mēs riskējām, tagad riskēsim ar Trampu,” atklāj Floridas štatā dzīvojošais latviešu pāris.

”Mums vajag aizstāvēt Trampa solījumus, lai tiktu atpakaļ pie vēsturiskajiem Amerikas likumiem, kas balstās uz demokrātiskiem principiem – tāda ”kungu” birokrātija nevar turpināties, tāpēc mums vajag atgriezties pie tā, kā agrāk bija ASV,” pauž Dace un Georgs.

Pašreizējam prezidentam Obamam latviešu pāris velta asu kritiku, norādot, ka tādos melos un tukšos solījumos turpmāk dzīvot vairs nav iespējams. Turklāt, ja nākamā prezidenta amatā tiks ievēlēta Klintone, nekas nemainīšoties.

”Kaut vai jākaro, bet ilgāk tādu melošanu necietīsim,” uzskata ASV dzīvojošie latvieši.

Latvijas Ārpolitikas institūta asociēts pētnieks Mārtiņš Daugulis uzskata, ka Donalda Trampa vēlētājs nav viendabīgs – un Trampa labākā īpašība ir viņa spēja iemiesot dažādu gaidu apsolījumu.

Mārtiņš Daugulis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Donalds Tramps uzrunā tos, kas vēlas protestēt. Tramps arī uzrunā konservatīvo amerikāņu daļu. Galu galā, viņš ir vienīgā iespēja visiem, kam nepatīk Klintone – un tādu nav mazums. Paša Trampa mērķa auditorija ir mūsdienu Amerikas t.s. ”zudusī paaudze” – baltie vīrieši spēka gados bez augstākās izglītības un bez darba iespējām, kuriem darbus patiešām bieži vien atņem imigranti. Trampa tiešums uzrunā tos, kas noguruši no esošās politiskās elites stāstiem par attīstību – jo Trampa auditorija objektīvi raugoties pēc algu kāpuma desmitgades griezumā – patiešām nekādu attīstību neizjūt. Šādā griezumā plaisa ASV sabiedrībā pieaug – un Tramps ir nostājies vienā plaisas pusē.