Atklāti satraucoši fakti par to, kā tiek izmantoti “Facebook” lietotāju dati

2 komentāri
Atklāti satraucoši fakti par to, kā tiek izmantoti “Facebook” lietotāju dati
Foto: Reuters / LETA

Plašumā vēršas skandāls, kad atklātībā nākuši satraucoši fakti, kā tiek izmantoti sociālā tīkla “Facebook” lietotāju dati viņiem par to nezinot.

Datu analīzes firmas “Cambridge Analytica” bijušais darbinieks vaļsirdīgi izstāstījis, kā viņa iepriekšējā darbavieta bez atļaujas izmantojusi 50 miljonu “Facebook” lietotāju profilu informāciju.

Uzņēmums, kuru nolīga Donalda Trampa prezidenta vēlēšanu kampaņas veidotāji, iegūto informāciju izmantojis, lai izstrādātu programmatūru balsotāju izvēles prognozēšanai un ietekmēšanai vēlēšanās. Dati tika iegūti, caur mobilo lietotni cilvēkiem piedāvājot veikt personības noteikšanas testu.

“Iedomājies, es tev jautāju: “Klau, ja es tev iedotu dolāru vai divus, vai tu aizpildītu šajā mobilajā lietotnē šo aptauju?” Tu teiktu: “Labi”. Taču es ne tikai apkopoju tavas atbildes, bet es ievācu arī informāciju par tevi “Facebook” – šī lietotne izložņā tavu sociālo kontu un saglabā visu tajā pieejamo informāciju. Tikai izpildot šo aptauju, esmu spējīgs savākt vismaz 300 ierakstu. Dažu mēnešu laikā mēs bijām ieguvuši informāciju par vairāk nekā 50 miljoniem cilvēku,” atzīst bijušais “Cambridge Analytica” darbinieks Kristofers Vailijs.

“Facebook” apturējis Vailija, “Cambridge Analytica” un citu iesaistīto personu kontus. Jāpiebilst, ka “Cambridge Analytica” savulaik vadīja Stīvs Banons, kurš vēl pērnvasar bija arī viens no galvenajiem Trampa konsultantiem.

2 komentāri