Atkal pagarināts “Brexit” termiņš; britiem varētu nākties piedalīties EP vēlēšanās

0 Komentāru
Atkal pagarināts “Brexit” termiņš; britiem varētu nākties piedalīties EP vēlēšanās
EPA/SCANPIX

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) atkal pagarināta. Bloka valstu līderi ārkārtas sammitā vienojušies “Brexit” atlikt līdz 31. oktobrim. Tas nozīmē, ka britiem nākammēnes, visticamāk, nāksies piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kaut gan skaidrības joprojām nav ne par ko.

Eiropas Savienības valstu vadītāji trešdien pulcējās Briselē uz ārkārtas samitu. Darba kārtībā jautājums – vai pagarināt “Brexit” termiņu, lai tādējādi novērstu haotisku Apvienotās Karalistes izstāšanos no bloka, kam būtu jānotiek jau rītdien.

Latviju sanāksmē pārstāvēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), kurš pirms samita presei uzsvēra, ka beigu beigās izšķiršanās ir Apvienota Karalistes pusē – izstāties bez vienošanās, kas regulētu pušu attiecības, izstāties ar jau panākto vienošanos, kas britu parlamentā noraidīta trīs reizes, vai atcelt izstāšanos vispār.

Valstu vadītāju tikšanās ilga piecas stundas. Tajā nolemts atsaukties britu lūgumam un “Brexit” pagarināt, taču ne līdz prasītajam 30.jūnijam, bet gan “helovīna” svētkiem, 31. oktobrim – ar iespēju izstāties arī agrāk.

“Apvienotā Karaliste šajā termiņā turpinās būs pilntiesīga bloka locekle un uzticams sabiedrotais nākotnē. Ļaujiet man pabeigt ar vēstījumu mūsu britu draugiem. Šis pagarinājums ir tik elastīgs, cik biju gaidījis, bet nedaudz īsāks, kā biju gaidījis. Tomēr ar to ir pietiekami. Lūdzu, netērējiet šo laiku velti,” aicina Eiropas Padomes prezidents Donalds Tusks.

Samitā tieši jaunais “Brexit” termiņš bija galvenais strīdus ābols. Daudzi Eiropas Savienības valstu līderu vēlējās pagarinājumu, kas būtu ilgāks pat par gadu, bet, piemēram, Francijas prezidents Emanuels Makrons un citas mazākas valstis iebilda. Makrons vēlējās pagarinājumu vien par dažām nedēļām, uzskatot, ka ieildzis “Brexit” nedrīkst apdraudēt Eiropas Savienības funkcionēšanu.

Līdz ar “Brext” pagarinājumu, ļoti iespējams, britiem maija beigās būs jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās un vismaz dažus mēnešus jābūt pārstāvētiem jaunajā parlamenta sasaukumā. “Mēs labā ticībā arī esam lūguši britiem respektēt citas dalībvalstis un nebloķēt mūsu lēmumus par Eiropas Savienības nākotni,” norāda Makrons.

Britu premjerministre Terēza Meja gan joprojām cer, ka Apvienotā Karaliste varētu izstāties ar vienošanos vēl līdz 22. maijam un vēlēšanās nepiedalīties: “Es apzinos cilvēku vilšanos un neapmierinātību par to, ka man jāprasa šis pagarinājums. Apvienotajai Karalistei jau bija jābūt ārā no Eiropas Savienības. Es nožēloju, ka man nav izdevies pārliecināt britu parlaments atbalstīt “Brexit” vienošanos. Tālākās izšķiršanās ir skarbas, bet grafiks skaidrs. Mums jāpanāk vienošanās par “Brexit” līgumu.”

Kopumā samita rezultāts gan nav atrisinājis britu iekšpolitisko krīzi, kur parlamentārieši nevēlas izstāties bez vienošanās, nevēlas izstāties ar panākto vienošanos un vienlaikus arī nevēlas “Brexit” atcelt. Kad un kā beigsies 46 gadus ilgā britu dalība Eiropas Savienībā, joprojām nav skaidrs. Bloka līderi par “Brexit” progresu plāno apspriesties jūnijā.

Vairāk par tēmu – TV3 Ziņu sižetā

0 Komentāru