ASV vēlēšanu diena un bažas par iedzīvotāju drošību. Cik tās ir pamatotas?

Komentāri

Šī ASV vēlēšanu kampaņa iegājusi vēsturē jau ar daudzām īpatnībām, bet arī pati vēlēšanu diena ir kādā ziņā atšķirīga – proti, šīs tiek sauktas par vēlēšanām ar augstāko bīstamības pakāpi. Kāpēc tā?

Analītiķi un drošības eksperti jau pasludinājuši 45. prezidenta vēlēšanu dienu par vienu no bīstamākajām dienām pēdējā laika ASV vēsturē. Kur tad slēpjas bīstamības? Pirmkārt, Centrālā izlūkošanas pārvalde jau vairākkārt norādījusi uz Al Qaeda draudiem īstenot ASV teroraktu, tāpēc masu pulcēšanās vietās ir īpaši paaugstināti drošības standarti gan vēlēšanu dienā, gan pirms un pēc tās.

Tomēr šis gads ir īpašs ar jaunu terora mērķa parādīšanos – tā kā vēlēšanu rezultātus apkopo komplicētas IT sistēmas – par kiberterorisma mērķi var kļūt ne cilvēki, bet ASV informatīvā vide. Bažas vēl vairāk palielinājuši gan nesenie hakeru uzbrukumi vēlēšanu IT sistēmai, gan veiksmīgie uzbrukumu Demokrātu partijas serveriem, kā arī citas hakeru aktivitātes ar pieaugošu intensitāti Ziemeļamerikā.

Kaut arī ASV drošības dienesti apgalvo, ka vēlēšanu sistēmas ir drošas, nav izslēgtas provokācijas, lai pēc tam varētu apšaubīt vēlēšanu rezultātus. Provokāciju drauds ne tikai tīmeklī, bet arī realitātē vēlēšanu iecirkņos tiek minēta kā otrā bīstamība aiz klasiskā terorisma un kiberterorisma. Pie starptautiski tik augsti politizētām vēlēšanām netiek izslēgts, ka tiks veiktas aktivitātes, kas ļautu pēc tam norādīt uz vēlēšanu kļūdainību.

Visbeidzot – šīs vēlēšanas ir bīstamas arī no sabiedrības reakcijas pēc vēlēšanām. Ja ierasti amerikāņu vidū ir pieņemts respektēt vēlēšanu iznākumu, Donalda Trampa izteiciens – ka viņš atzīs vēlēšanu rezultātus par godīgiem tikai tad, ja uzvarēs pats, atstāj telpu bīstamiem protestiem un demonstrācijām.

Savā ziņā šīs vēlēšanas ir kā slavenais krievu suvenīrs “matrjoška” – katram draudam ir ārējais apvalks – tā tiešais kaitējums -, bet iekšienē atrodas patiesais mērķis – parādīt, ka ar ASV vēlēšanu sistēmu un, tātad demokrātiju, kaut kas nav kārtībā. Ja abiem kandidātiem un Amerikas pilsoņiem šī diena neļaus atslābt, tad ASV vēlēšanu komisijai un drošības dienestiem tā paies patiesi saspringtā gaisotnē, lai vārda tiešā nozīmē nosargātu demokrātiju.

Lasi vēl