ASV vēlēšanu ceļvedis jeb tas, kas tev jāzina, par turienes balsojuma specifiku

Pievienot komentāru

Priekšvēlēšanu laiks un aģitēšana ir noslēgusies. Kā norāda New York Times, abi kandidāti vēl vakar vakarā rīkoja plašus pasākumus kopā ar ģimenēm, rokzvaigznēm un atbalstītājiem, aicinot balsot par sevi.

Kā vēsta ASV mediji, Klintones pēdējā uzstāšanās Pensilvānijā bijusi optimisma un pozitīvisma noskaņās, savukārt Tramps, kurš pirmdien vēl apceļoja piecus štatus, bijis krietni negatīvāks, veltot pārmetumus Klintonei, vainojot Vašingtonas politisko eliti korumpētībā un pārmetot medijiem aizspriedumainību.

Foto: vēlēšanas ASV

Pēdējais no pārmetumiem saistīts ar to, ka līdzīgi kā citās rietumu demokrātijās, arī ASV medijiem ir ierasts, ka redakcijas pauž savu nostāju un izsaka atbalstu vienam vai otram kandidātam. Un šajās vēlēšanās vairākums valsts ietekmīgāko mediju nostājušies Klintones pusē, aicinot nebalsot par Trampu.

Tikmēr Washington Post norāda, ka amatpersonas ir nobažījušās par neierasti haotisko vēlēšanu dienu. Bažas saistītas ar to, ka pie iecirkņiem gaidāmas garas rindas, un, ņemot vērā ļoti saspīlēto gaisotni, iespējami arī konflikti vēlētāju starpā.

Ko var sagaidīt no vēlēšanu rezultātiem? Pēdējās aptaujas liecina, ka nelielā vadībā ir Klintone, taču pārsvars kopumā valstī ir pavisam neliels. Taču ASV ir vēlēšanu īpatnība, ka uzvarētāju nosaka nevis kopējais balsu skaits, bet gan uzvaras katrā štatā atsevišķi.

Katram štatam atkarībā no tā iedzīvotāju skaita ir savs skaits elektoru, kuru summa tad arī noteiks, kurš uzvarēs vēlēšanās. Kā redzams Washington Post kartē, Klintonei pārsvarā tiek prognozētas uzvaras iedzīvotājiem bagātākajos Austrumkrasta un Rietumkrasta štatos, bet Trampam – teritorijās plašākajos, bet mazapdzīvotajos štatos. Kopumā visiem štatiem ir 538 elektoru balsis, un, lai uzvarētu vēlēšanās, nepieciešams iegūt 270.

ASV vēlēšanās būtiska nozīme ir tā dēvētajiem izšķirošajiem štatiem jeb “swing states”. Vairākumā ASV štatu vēlētāji vēsturiski balso par vienu vai otru partiju – demokrātiem vai republikāņiem. Taču ir vairāki štati, kuros nevienai no partijām nav izteikts pārsvars un tie ir šie izšķirošie štati.

Florida ir viens no svarīgākajiem štatiem, ņemot vērā, ka šim štatam ir 29 elektoru balsis jeb vairāk nekā desmitā daļa no tā, kas nepieciešama ievēlēšanai. Kā norāda analītiķi, ja Tramps zaudēs Floridā, viņš zaudēs vēlēšanās.

Ņemot vērā ASV vēlēšanu īpatnības, neskatoties uz ciešajiem aptauju rezultātiem, mediji un politikas analītiķi prognozē Klintones uzvaru ar lielu varbūtību. Kā norāda New York Times, Klintones uzvara prognozējama ar 84% varbūtību. Pie šāda rezultāta nonākts, apkopojot dažādu aptauju rezultātus un prognozējot iznākumu katrā štatā, tādējādi iegūstot iespējamo elektoru balsu skaitu.

New York Times izveidojis arī šādu grafiku, kurā modelējot dažādas situācijas apkopotas iespējamības ar kādu elektoru balsu skaitu varētu uzvarēt katrs kandidāts.

Un vēl nedaudz par vēlēšanu norisi. Pirmajā iecirknī pusnaktī vēlēšanas jau ir noslēgušās. Taču pārējā valstī iecirkņi sāks atvērties sešos pēc vietējā laika jeb sākot no vieniem dienā pēc Latvijas laika. Iecirkņi slēgsies dažādos laikos gan atkarībā no laika zonas, gan katra štata tradīcijām pārsvarā septiņos – astoņos vakarā pēc vietējā laika. Uzreiz pēc iecirkņu slēgšanas tiek publiskoti pie vēlēšanu iecirkņiem veikto aptauju jeb tā dēvēto “exit poll” rezultāti.

Savukārt īstie vēlēšanu rezultāti tiek apkopoti ātri, un dažu stundu laikā katrā štatā tiek paziņoti uzvarētāji. Pēdējie iecirkņi pēc Latvijas laika slēgsies piecos naktī un jau, sākot no sešiem rītā, var gaidīt, ka būs zināms nākamais ASV prezidents. Iepriekšējās vēlēšanās 2012. gadā vēlēšanu uzvarētājs – Baraks Obama – bija zināms pulksten 6.38 pēc Latvijas laika.

Lasi vēl