ASV uzbrūk Sīrijai – militārās eskalācijas sekas pagaidām neprognozējamas

Komentāri

Piektdien modāmies ar negaidītu ziņu – ASV pirmo reizi iesaistījusies militārā uzbrukumā Sīrijai, atriebjoties par ķīmisko ieroču izmantošanu uz civiliedzīvotājiem. Damaskas režīms gan turpina noliegt kara noziegumu, un Krievija turpina to atbalstīt. Pagaidām eksperti ir piesardzīgi vērtēt, kurā virzienā konflikts varētu attīstīties. Ārlietu ministrs gan uzbrukumu vērtē kā adekvātu.

Mājienus, ka Sīrijas ķīmisko ieroču izmantošana nepaliks bez ievērības, Vašingtona deva jau vakar, tomēr lēmums uzreiz brīdinājumus arī realizēt dzīvē pārsteidza pat sabiedrotos. Vēl pa dienu, lidmašīnā dodoties uz Floridu, kur Trampam bija jātiekas ar Ķīnas prezidentu, viņš presei par uzbrukumiem neko neizpauda.

“Tas, kas notika Sīrijā, ir neredzēts noziegums, kas nedrīkstēja notikt. To nedrīkstēja pieļaut!” paziņojis Tramps.

Jau dažas stundas vēlāk Vidusjūras austrumos no diviem ASV karakuģiem salīdzinoši nelielas Sīrijas aviobāzes virzienā izšāva milzīgu apjomu, 59 spārnotās raķetes. Mērķis bija izvēlēts ar nepārprotamu vēstījumu – no šī lidlauka pirms divām dienām bija pacēlušās Sīrijas lidmašīnas ar ķīmiskajiem ieročiem. Pēc bombardēšanas arī sekoja oficiālais paziņojums.

“Šonakt devu pavēli dot triecienu lidlaukam, no kura veikts ķīmisko ieroču uzbrukums. Tas ir Savienoto valstu nacionālās drošības interesēs – novērst nāvējošo ķīmisko ieroču izplatību un lietošanu,” norāda Tramps.

Ķīmiskajiem ieročiem bija jābūt iznīcinātiem – to paredz pirms četriem gadiem panāktā vienošanās ar Asada režīmu. Sīrija gan turpina noliegt kara noziegumu, tomēr smakšana un putas, kas pēc uzlidojumiem nāca cilvēkiem pa mutēm, liek domāt, ka izmantota nervu gāze. Mokās miruši 86 cilvēki, tostarp bērni. Turcijā notikusi demonstrācija ar simboliskiem melniem zārkiem, pieminot ķīmisko ieroču upurus.

Par spīti civiliedzīvotāju nogalināšanai, Krievija turpina atbalstīt Asada režīmu un nosoda ASV uzbrukumu. Pirms pavēles Krievija gan tika informēta par Trampa nodomu. Viss liecina – arī Sīrijas militārpersonas nojautušas par gaidāmo triecienu. Pirms tā evakuēts personāls un militārā tehnika. Bojā tomēr gājuši seši cilvēki un aviobāze teju pilnībā iznīcināta.

Sīrijas konflikts notiek sešus gadus, bet sabiedrotie vairumā gadījumu tikai asi nosoda Bašara al Asada režīma noziegumus. Bet nu Trampa pavēle pilnībā mainījusi veidu, kā ASV komunicē krīzes situācijā. Šis ir nozīmīgākais lēmums Trampa prezidentūrā, ar ko viņš sevi neapšaubāmi parāda kā izlēmīgu vadītāju, taču ticis arī kritizēts, ka iepriekš solījis neuzbrukt Sīrijai.

Vērtējot militāro iejaukšanos, Latvijas ārlietu ministrs tomēr aizstāv ASV lēmumu kā adekvātu. “Ņemot vērā, ka Asada režīms atkal lietojis ieročus, manuprāt, adekvāta reakcija. Ne diplomātija, ne sankcijas, ne sarunu process nedod rezultātu. Vienlaikus tas nozīmē saasinājumu reģionā. + 1:25 Diemžēl vienīgais, kā risināt, ir diplomātiskās sarunas, lai cik situāciju būtu smaga,” teic Edgars Rinkēvičs.

Kādas triecieniem būs sekas, vēl grūti prognozēt. Ministrs grib cerēt, ka Krievija neiesaistīsies militārā eskalācijā, kas faktiski nozīmētu karu ar ASV. Tomēr nosodījumu Maskava pauž asu.

“Ja iepriekš ASV darbības varēja traktēt kā cīņu pret terorismu, tad šis ir nepārprotams agresijas akts pret suverēnu Sīriju. Savienoto Valstu darbības turpina pasliktināt Krievijas un Amerikas attiecības,” sacīja Krievijas ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova.

“Ja gan Baltais nams, gan sabiedrotie centīsies vienoties, tad var gadīties pozitīva tendence, bet var darboties kā negatīvs katalizators Sīrijā un attiecībās starp valstīm. ASV – Krievija, ES dalībvalstis,” saka ārpolitikas eksperte Žaneta Ozoliņa. Politoloģe iesaka nogaidīt, līdz varēsim droši vērtēt, vai Trampa lēmumam ir pozitīvs vai negatīvs efekts.

Lasi vēl