ASV tiek aizvērta vēstures lappuse! Kādas pēdas vēsturē atstājis Baraks Obama?

0 Komentāru

Šodien ASV tiks aizvērta vēstures lappuse, kurā astoņu gadu garumā savu stāstu rakstīja šīs valsts prezidents Baraks Obama. Ar ko šie gadi paliks vēsturē un kā notiks varas nodošana?

Baraks Obama tagad pievienojas tiem nedaudzajiem ASV prezidentiem, kuri amatā aizvadījuši divus termiņus. Un, kā rēķina BBC, ņemot vērā zvēresta nodošanas laikus un citus faktus, Obama viņu vidū ierindojas otrajā vietā amatā aizvadītā laika ziņā. Proti, viņš tajā būs pavadījis gandrīz astoņus gadus. Līdz precīzi astoņiem gadiem amatā bija jāpavada vēl četras minūtes un 57 sekundes. Dažas minūtes ilgāk amatā bijis tikai Bils Klintons.

Daļa vēsturnieku patlaban atturas komentēt, ar kādiem lēmumiem Obama paliks atmiņā. Taču viņš vienmēr būs pirmais afroamerikāņu prezidents ASV vēsturē. Tagad gan Obama saņem pārmetumus, ka nav darījis pietiekami daudz afroamerikāņu labā, un tiek norādīts, ka savulaik cerības uz straujāku sabiedrības saliedēšanos bija pārāk naivas. Tomēr vienlaikus ieguvums ir domāšanas maiņa. Piemēram, bērni, kuri uzauguši afroamerikāņu prezidenta laikā, to neuzskata par ko neparastu.

Viens no vēsturē paliekošiem nospiedumiem no Obamas prezidentūras būs pasaulē meklētākā terorista Osama bin Ladena likvidēšana 2011. gadā.

Starptautiskajā arēnā kā sasniegumi tiek atzīmēti Irānas kodolvienošanās un attiecību uzlabošana ar Kubu. Taču sliktāk sekmējies ar mēģinājumu restartēt attiecības ar Krieviju un ar kara pārtraukšanu Sīrijā.

Savukārt iekšpolitikas ziņā pie neizpildītajiem darbiem var pieskaitīt Gvantanamo cietuma slēgšanu, ko Obama izvirzīja par vienu no mērķiem. Viens no svarīgiem uzdevumiem demokrātiem bija arī veselības aprūpes reforma, ko ar daudziem klupieniem tomēr izdevās ieviest. Tagad gan abi šie jautājumi pāries jaunā prezidenta ziņā, un viņa viedoklis par tiem ir visai atšķirīgs.

Un tātad jaunā, 45. ASV prezidenta Donalda Trampa inaugurācijas ceremonija notiks šodien pusdienlaikā pēc Vašingtonas laika – tas notiks pie Kapitolija ēkas. Viņš 70 gadu vecumā būs vecākais prezidents, kāds bijis amatā stāšanās brīdī.

Trampa 35 vārdus garo zvērestu pieņems ASV augstākais tiesnesis Džons Robertss. Zvēresta nodošana notiks, liekot roku uz bijušā prezidenta Abrahama Linkolna izmantotās Bībeles, kā arī uz Trampa bērnībā no mātes saņemtās Bībeles. Atšķirībā no Latvijas prezidenta, kurš zvērestā apņemas arī sekmēt valsts un tās iedzīvotāju labklājību, ASV prezidentam jāsola vien uzticīgi pildīt pienākumus un aizsargāt konstitūciju.

Inaugurācija gan nenozīmē tikai pašu ceremoniju. Vairāki pasākumi notika jau šonakt pēc Latvijas laika, bet inaugurācijas oficiālajā dienā Tramps ar sievu vispirms dosies uz rīta tēju vai kafiju pie līdzšinējā prezidenta un viņa kundzes. Pēcpusdienā jaunais prezidents piedalīsies parādē. Vakara programmā paredzētas oficiālās inaugurācijas balles, kuru skaits gan esot krietni mazāks nekā iepriekšējam prezidentam. Jau tagad zināms, ka pasākumus pavadīs arī protesti.

Tramps jau ir teicis runu vienā no inaugurācijas pasākumiem, kā arī ir noticis īpašs koncerts par godu inaugurācijai.

0 Komentāru