ASV sabiedrotie kritizē Trampa vēlmi pārtraukt kodolvienošanos ar Irānu

Komentāri
ASV sabiedrotie kritizē Trampa vēlmi pārtraukt kodolvienošanos ar Irānu
Foto: AP

ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis par nodomu lauzt vēl vienu vēsturisku starpvalstu vienošanos, kas tika noslēgta pirms viņa ienākšanas Baltajā namā.

Runa ir par pasaules lielvalstu un Irānas 2015.gadā noslēgto vienošanos. Saskaņā ar to notika sankciju atcelšana. Un Irānas solīja neizstrādāt kodolieročus, kā arī pakļauties starptautiskām pārbaudēm, ka tas netiek darīts. Baraka Obamas administrācija, noslēdzot šo vienošanos, centās izvairīties no jauna kara Tuvajos Austrumos, taču Donalds Tramps uzskata šis līgums bija pārāk liela piekāpšanās.

Rietumvalstu kodolvienošanos ar Irānu Tramps sauc nekā citādi kā par apkaunojumu ASV.  Balta nama saimnieks pārliecināts, ka Teherāna Vašingtonu un tās sabiedrotos Eiropā apvedusi ap stūri. Kopš 2015.gada tā turpinot dažādas kodolaktivitātes, vienlaikus ar teroristisko grupējumu kā “Al Quaede”, “Hezbollah” un “Taliban”, atbalstīšanu. Kā ierasts, īpaši brāzienu par pieļauto kļūdu, izpelnījās Baraka Obamas administrācija.

“Mēs esam ļoti vīlušies Irānā. Viņi pret mums neizturas ar cieņu, ar kādu būtu jāizturas. Viņi var pateikt lielu paldies Barakam Obamam par šo vienošanos, jo pretējā gadījumā Irāna būtu ekonomiski bankrotējusi. Obama ļāva Irānā ieplūst simtiem miljardiem ASV dolāru. Obama viņiem skaidrā samaksāja  1,7 miljardus, bet Teherāna pat nepateica “paldies”,” citēts Tramps.

ASV prezidents kritizē vienošanos, jo tā neliedz Teherānai izstrādāt un testēt ballistiskās raķetes, kurās var izmantot kodolgalviņas. Turklāt Līgums pēc dažiem gadiem ļaus Irānai atsākt plaša mēroga kodolieroču bagātināšanu. Taču sev ierastā manierē, Tramps nepaziņoja par ASV izstāšanos no līguma, bet gan nodeva to ASV kongresam, uzdodot vienošanos pārstrādāt atbilstoši ASV drošības interesēm. Pēc Trampa rīcības, sagaidāma atbilde sekoja no Irānas prezidenta, kurš paziņoja, ka viņa valsts līgumā noteiktās saistības pilda un aicināja to pašu darīt baltajam namam.

“Ja kādu dienu mūsu intereses netiks ņemtas vērā, un citas līguma slēdzējpuses izlems pārkāpt savas saistības, viņiem jāņem vērā, ka Irāna ne mirkli nesvārstīsies un atbildēs,” saka Irānas prezidents Hasans Rohani.

Ar satraukumu notiekošajam seko līdzi Eiropas lielvalstu galvaspilsētas. Irāna Eiropai ir daudz tuvāka, un arī ekonomiskā sadarbība pēc sankciju atcelšanas ir daudz ciešāka, nekā ASV.

“Kodolvienošanās ar Irānu pirmoreiz pierādīja, ka karu, bet pats svarīgākais – kodolkaru, iespējams novērst ar sarunām. Mums šādi pozitīvi piemēri ir nepieciešami, lai pārliecinātu citas valstis, piemēram, Ziemeļkoreju, ka ir iespējams nodrošināt valsts drošību,  neapbruņojoties ar kodolieročiem. Šī līguma laušana nozīmē, ka arī citas valstis vairs neticēs šādām vienošanām, tāpēc tas ir ļoti bīstami, ne tikai Irānas sakarā,” norāda Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels.

Gan Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra, gan Eiropas diplomāti uzsver, ka, lai arī vienošanās nav optimāla, Irāna to pilda, ko apliecina regulāras pārbaudes. To uzsver arī bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone: “Nav pierādījumu, ka Irāna būtu krāpusies, nepildot savas kodolprogrammā uzņemtās saistības.  Līdz ar to, tas, ko Tramps dara, – politisku vai personisku iemeslu dēļ, ir ļoti bīstami.”

Kā norāda izdevums “The Economist”, pēc Trampa lēmuma ASV kongresam ir trīs izvēles – nedarīt neko, atjaunot pret Irānu sankcijas, kas pastiprinātu kodolkara draudus, vai arī ticamākais scenārijs pieprasīt līguma grozīšanu, lai  ierobežotu raķešu izpēti un iespēju nākotnē atsākt kodolizmēģinājumus.

Lasi vēl