ASV rosina mainīt prezidenta vēlēšanu kārtību

Pievienot komentāru
ASV rosina mainīt prezidenta vēlēšanu kārtību
FOTO: LETA

ASV prezidenta vēlēšanu kārtība varētu piedzīvot pirmās izmaiņas kopš valsts dibināšanas. Demokrātu politiķi rosina atteikties no tā dēvētās elektoru sistēmas, kas atņēma uzvaru Hilarijai Klintonei.

ASV vēlētāji savu balsi atdod nevis par prezidenta amata kandidātu, bet gan elektoru koledžu, kas sapulcē Vašingtonā ievēl jauno prezidentu. Elektori balso nevis proporcionāli vēlētāju gribai, bet gan par to kandidātu, kurš viņu pārstāvētajā štatā saņēmis visvairāk balsu.

Tādēļ, piemēram, 2000. gadā demokrāts Als Gors zaudēja republikānim Džordžam Bušam, kaut visā valstī izcīnīja par pusmiljonu balsu vairāk.

Šajās vēlēšanās balsu skaitīšana vēl turpinās, bet zināms, ka elektoru koledžā uzvarējis Donalds Tramps, bet vēlētāju balsojumā – Hilarija Klintone.

Klintones pārsvars pār Trampu jau sasniedzis 800 000, un analītiķi prognozē, ka tas varētu pārsniegt miljonu. Tas demokrātus iedvesmojis iesniegt ASV Senātā likumprojektu par atteikšanos no elektoru sistēmas. Tomēr stingrās republikāņu pretestības dēļ likumprojektam labas sekmes netiek prognozētas.

Lasi vēl