ASV rekomandē saņemt “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu arī bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem

18 komentāri
ASV rekomandē saņemt “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu arī bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem
AFP/SCANPIX

ASV valdības komisija ir atbalstījusi priekšlikumu “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu injicēt arī bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem, vēsta “BBC News”.

ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) eksperti otrdien, 26. oktobrī, rekomendēja veikt attiecīgo soli, paverot ceļu ārkārtas atļauju saņemšanai arī jaunāku bērnu vakcinācijai pret Covid-19 dažu nedēļu laikā.

ASV jau vakcinē pret Covid-19 12 gadus vecus un vecākus cilvēkus. Septembrī uzņēmums paziņoja, ka tā izmēģinājuma dati liecina – pote ir droša arī bērniem vecumā, sākot no pieciem gadiem.

Šis pēdējais lēmums skar aptuveni 28 miljonus ASV bērnu, kuri nu varēs vakcinēties pret Covid-19.

Tagad valdības komisijas lēmumu jāapstiprina vēl ASV Slimību kontroles un profilakses centram. Paredzams, ka tas notiks 2. novembrī, kas nozīmē, ka bērnu, sākot no piecu gadu vecuma, vakcinācija pret Covid-19 varētu sākties jau nākamajā dienā.

Tomēr regulatoriem bija arī jāizvērtē sirds iekaisuma risks, kas ir ļoti reta “Pfizer” un “Moderna” vakcīnu blakusparādība. FDA ekspertu grupa konstatēja, ka ieguvumi no “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas pret Covid-19 devas atsver visus citus iespējamos veselības apdraudējumus.

Uzņēmuma izmēģinājumu dati, kas septembrī tika iesniegti regulatoriem, liecina, ka vakcīnas deva radīja “spēcīgu” antivielu imūnreakciju šajā vecuma grupā.

Bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem tiks dota trešdaļa no pieaugušajiem paredzētās vakcīnas pret Covid-19 devas.

ASV regulators ir rūpīgi izsvēris plusus un mīnusus un apgalvo – pastāv iespēja vakcinēt jaunākus bērnus pret Covid-19. Šis ir nozīmīgs lēmums, kas varētu ietekmēt praksi citās valstīs, ne tikai ASV. Dažas valstis, piemēram, Izraēla, jau ir paziņojušas, ka plāno sekot šim piemēram.

Lai gan maz ticams, ka lielākā daļa bērnu nopietni saslimst ar Covid-19, ja viņi inficējas ar jauno koronavīrusu, jaunākā paaudze joprojām var būt infekciozi, pat bez simptomiem. Vakcīna varētu palīdzēt viņiem apturēt vīrusa izplatīšanu sabiedrībā. Tāpat daži mazi bērni joprojām var saslimt ar Covid-19. Vakcīna pret to pasargās no inficēšanās.

Oficiālie dati no ASV liecina, ka kopš pandēmijas sākuma no Covid-19 miruši 160 bērni vecumā no pieciem līdz 11 gadiem. Kopumā valstī ir reģistrēti gandrīz 740 000 vīrusa izraisītu nāves gadījumu. Kopumā ASV ar šo slimību ir saslimuši miljoniem cilvēku, no kuriem tūkstošiem nogādāti slimnīcā. ASV ir arī ziņojusi par vairāk nekā 5000 retas iekaisuma slimības gadījumiem, kas saistīti ar saslimšanas ar Covid-19 izraisītām infekcijām, nogalinot 46 bērnus.

Pirmdien, 24.oktobrī, arī “Moderna” paziņoja, ka iesniegs izmēģinājuma datus regulatoriem pēc tam, kad pētījums atklāja – ražotāja vakcīna pret Covid-19 radīja “spēcīgu neitralizējošu antivielu reakciju” bērniem vecumā no sešiem līdz 11 gadiem.

Tikmēr Apvienotā Karaliste ir tikko sākusi ieviest vakcīnas pret Covid-19 devas bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Valsts galvenie medicīnas darbinieki šīs vecuma grupas bērniem iesaka vienu vakcīnas devu, lai gan citās valstīs pieejas bērnu vakcinācijai atšķiras.

18 komentāri