ASV prezidenta vēlēšanas: smagā atbildības nasta un “melnie gulbji”

Komentāri

ASV vēlēšanas jau pēc divām dienām. Tomēr, lai kurš arī kļūtu par ASV prezidentu, viņa atbildības pirmās simts dienas solās būt smagas.

Kaut arī patiešām visi gaida, kā New York Times to nosaucis, šīs bezgalīgi garās vēlēšanu kampaņas beigas, dienas pēc vēlēšanām nesola atslābumu. Jo prezidentu sagaida desmitgažu smagākie ārpolitiskie izaicinājumi. No prognozējamiem minami esošie saspīlējumi: Krievijas un Ķīnas mēģinājumi pārdalīt starptautisko ietekmi, kiberuzbrukumi gan no pašmāju, gan ārvalstu hakeriem, Sīrijas konflikts un jauna terorisma viļņa drauds.

Tomēr prezidentu sagaida arī amerikāņu žargonā tā saucamie ”melnie gulbji” – notikumi, ko šobrīd neviens nevar paredzēt, izņemot to, ka tie notiks. Šobrīd ir skaidrs, ka jauno prezidentu ”apņēmusies pārbaudīt” Ziemeļkorejas vadība – virkne analītiķu norāda, ka Obamas ”stratēģiskā pacietība” attiecībā uz Ziemeļkoreju, kas ietvēra sankcijas, sarunas un starptautisko izolēšanu, nav devusi sekmes. Ziemeļkoreja septembrī veica piekto kodolizmēģinājumu, atklāti pasakot, ka ”sesto” ir pietaupījusi jaunajam prezidentam, protams, tā tiks pārbaudīta viņa attieksme.

Bet ko tad jaunais prezidents varētu darīt? Viens no reālākajiem risinājumiem šeit būtu aplikt ar sankcijām Ķīnas Tautas Republiku, kura apgādā Ziemeļkoreju ar visu tai nepieciešamo. Taču tas iezīmētu jaunu auksto karu – šoreiz ar Ķīnu. Ar šo valsti ASV pašlaik ir vēsākās attiecības pēdējā desmitgadē un pirmajās simts dienās pēc ASV prezidenta ievēlēšanas ir sagaidāma Pekinas provokācija Dienvidķīnas jūrā, kur tā grib novilkt savas ietekmes robežas, kamēr Japāna un ASV – saglabāt brīvas kuģošanas iespējas. Ķīnas militārās modernizācijas un kosmosa apguves programma var ieraut pasauli jaunā bruņošanās spirālē, ar ko salīdzinot Krievijas un ASV līdzsvarošanās šeit mūsu reģionā ir tikai sīka vienība. Turklāt prezidentam būs jāizvēlas, ko darīt ar valstīm, kas ir Ķīnas ietekmes ēdienkartē – Dienvidkoreju un Filipīnām, kur līdz šim Rietumiem lojālās valdības iekšpolitisku maiņu dēļ jebkurā mirklī var krist sarkanā kaimiņa apskāvienos.

Arī no Krievijas jaunajam ASV prezidentam gaidāms kāds pārsteigums, jo uz tik sliktu attiecību bāzes, ienākot spēlē jaunajai ASV administrācijai, radīsies nosacīts jau tā sliktās diplomātiskās komunikācijas pārrāvums, un, kā norāda analītiķi, tas nebūtu Vladimirs Putins, ja viņš šo pārrāvumu neizmantotu Krievijas varas pastiprināšanai. Jautājums, kur tas notiks, – Ukrainā, Gruzijā, Moldovā vai kādā no Tuvo Austrumu valstīm? Laba ziņa šeit ir Baltijai – dalība NATO vismaz nodrošina, ka pie mums nekas neapstājas, nepieklust vai nemainās aizsardzības jomā, pat ja mainās ASV prezidents.

Tuvo Austrumu jautājums ir smagākais, ko nāksies risināt nekavējoties. Sīrijā un Irākā ir visu karš pret visiem, Irāna turpina subsidēt teroristiskos grupējumus. Un bijušie reģiona atbalsta punkti arī ir vairs nav uzskatāmi par tuviem draugiem – Erdogans Turcijā valsti ved autoritāra režīma virzienā, bet Obamas un Izraēlas premjera Netanjahu vēsās attiecības (viņi īsti nevarēja viens otru ciest personīgu iemeslu dēļ) atsvešinājušas arī ASV un Izraēlu reģiona stabilizācijas jautājumos. Analītiķi norāda, ka Obamam vajadzēja iesaistīties vairāk reģiona stabilizācijā un jau savlaicīgi, bet mērena politika tagad ir nekontrolēti atspēlējusies.

Un šī milzīgā dilemma ASV prezidentam vienmēr bijusi jārisina vienā vai otrā veidā – būt Amerikai klāt pasaulē, līdzsvarojot citus atdzimstošos varas centrus, un iegrožojot tos, uz kritušu amerikāņu, sliktas reputācijas un atklātu konfliktu rēķina. Vai pierauties un mēģināt atrast citus risinājumus diplomātiskā ceļā. Obama mēģināja iet šo mēreno sarunu un sankciju ceļu. Un varbūt tāpēc jaunais 45 ASV prezidents saņems no viņa mantojumu – gruzdošu pasauli, kur visi raugās ASV virzienā – lai pārbaudītu/izprovocētu vai… lai pasauktu palīgā. Atbildības nasta ir smaga, un, kā prognozē analītiķi, 45 ASV prezidenta Situāciju kabinetā – vietā, kur tiek pieņemti lēmumi par krīzes situāciju risināšanu, gaisma degs daudz biežāk.

Obamas izteikumi ir elitāri un atrauti no īstenības. Tie neataino amerikāņu vērtības un to, kam amerikāņi tic.

Lasi vēl