ASV pieņem rezolūciju par turku veiktā armēņu genocīda oficiālu atzīšanu

1 komentārs

ASV Kongress pieņēmis lēmumus, kas radījuši vēl lielāku saspīlējumu attiecībās ar Turciju. Vienā no tiem oficiāli atzīts turku veiktais armēņu genocīds. Kā zināms, Turcija savu priekšteču vainu vienmēr ir noliegusi. Tāpat kongresmeņi nolēmuši sodīt par Turcijas uzbrukumu Sīrijas kurdiem atbildīgās amatpersonas – tām piemērotas sankcijas.

ASV Kongresa apakšpalāta Pārstāvju palāta otrdien spēra vēsturisku soli, pieņemot rezolūciju par armēņu genocīda oficiālu atzīšanu. Pārstāvju palāta ar 405 balsīm par un 11 balsīm pret pieņēma rezolūciju, šādā veidā apstiprinot Armēnijas viedokli, ka Osmaņu impērijas īstenotajā mērķtiecīgajā armēņu iznīdēšanas kampaņā mūsdienu Turcijas austrumos no 1915. līdz 1917. gadam tika nogalināti 1,5 miljoni armēņu priekšteču.

Ankara turas pie uzskata, ka armēņu upuru skaits mērāms ap pusmiljonu un cilvēki nav gājuši bojā turku priekšteču vainas dēļ.

“Mēs uzskatām, ka šī apsūdzība genocīdā ir lielākais apvainojums mūsu nācijai! Mēs šādu soli neatzīstam. Ja man jārunā atklāti, mēs atbildēsim uz to tādā pašā manierē. Mums ir skumji, ka mūsu valsts apmelojums tiek pieņemts ASV parlamentā,” pauda Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans.

ASV turklāt piemērojusi sankcijas vairākām Turcijas politiskajām un militārpersonām, liedzot ieceļot Amerikā pret kurdiem vērstās militārās ofensīvas dēļ.

“Vienīgie ieguvēji no Turcijas prezidenta postošās rīcības Sīrijā ir “Islāma valsts”, Sīrijas valdība, Irāna un Krievija. Ar šīm mērķtiecīgajām, stingrajām sankcijām Amerika soda Turcijas augstākās amatpersonas, kas ir atbildīgas par cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp uzbrūkot mūsu kurdu partneriem. Mēs sodām Turcijas finanšu iestādes, kas iemieso prezidenta Erdoana korupciju un pārkāpumus un novērš ieroču tirdzniecību Turcijai, lai tos izmantotu Sīrijā,” norāda ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi.

Tikmēr mediji ziņo, ka Turcijas spēki izvērš aizvien agresīvākus uzbrukumus kurdu apdzīvotājās Sīrijas ziemeļu teritorijās.

1 komentārs