ASV pametušas ANO Cilvēktiesību padomi

0 Komentāru

Pasaulē daudz spriež par ASV lēmumu pārtraukt darbību ANO Cilvēktiesību padomē. Vašingtona uzskata, ka šī institūcija kļuvusi bezjēdzīga un pat kaitējoša, ņemot vērā, ka daļa Padomē pārstāvēto valstu ir nedemokrātiskas.

Daļa analītiķu piekrīt vērtējumam, ka ANO Cilvēktiesību padome arvien vairāk kļuvusi par vietu, kur nedemokrātiskās valstis izmanto demokrātisko valstu nomelnošanai. Taču Vašingtonas lēmums pieņemts nelāgā brīdī – ASV tieši šajā laikā tiek īpaši kritizēta par cilvēktiesību pārkāpumiem uz Meksikas robežas.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību padomē rotācijas kārtībā ievēl 47 valstis, kas izskata cilvēktiesību jautājumus visās 193 ANO dalībvalstīs. Organizāciju pametot, ASV tai velta skarbus vārdus  – to dēvējot par “politisku aizspriedumu izgāztuvi” un “organizāciju, kas nav sava nosaukuma cienīga”.

ASV vēstniece ANO Nika Heilija

Cilvēktiesību pārkāpēji turpina darboties un tiek ievēlēti Padomē. Pasaules visnecilvēcīgākie režīmi turpina izvairīties no pārbaudēm, savukārt valstis ar labiem panākumiem cilvēktiesību jautājumos tiek politizētas un padarītas par grēkāžiem. Jau pirms gada mēs solījām izstāties, ja neredzēsim pārmaiņas

ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo

Mēs nešaubāmies, ka kādreiz šai padomei bija cēli mērķi. Taču ir jābūt godīgiem – Cilvēktiesību padome personu tiesības šobrīd aizstāv vāji. Tā ir kļuvusi par piemēru bezkaunīgai liekulībai un ignorē daudzus būtiskus cilvēktiesību pārkāpumus. Turklāt šīs pārkāpējvalstis pašas atrodas padomē.

ASV gan uzsver, ka, Padomei reformējoties, “ar prieku tajā atgrieztos”. Tikmēr organizācijas vadītājs uzsver, ka oficiālu dokumentu par ASV izstāšanos vēl nav saņēmis. Kolīdz tas notiks, tikšot sperti visi nepieciešamie soļi, tostarp, ievēlēta jauna padomes valsts.

“Mēs nedrīkstam aizmirst, ka Cilvēktiesību padome ir vienīgā starpvaldību organizācija, kas reaģē uz cilvēktiesību jautājumiem visā pasaulē. Ja šie jautājumi netiek apspriesti šeit, tad ir maz iespēju, ka tas notiks kur citur,” uzsver ANO Cilvēktiesību padomes prezidents Vojislavs Šucs.

Tikmēr ASV lēmums organizāciju pamest nāk laikā, kad Vašingtona asi vērsusies pret nelegālajiem imigrantiem uz Meksikas robežas, tostarp, no vecākiem nošķirot bērnus. Pērnā gada nogalē Baltais nams izpelnījās Padomes nosodījumu par Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu.

Jāpiebilst, ka kopš Trampa kļūšanas par prezidentu ASV pametusi arī citas starptautiskas vienošanās – tostarp Parīzes klimata līgumu un Irānas kodolvienošanos.

0 Komentāru