ASV oficiāli atzīst, ka ir karā ar “Islāma valsti”

Pievienot komentāru
ASV oficiāli atzīst, ka ir karā ar “Islāma valsti”
FOTO: LETA ()

Baltais nams piektdien paziņoja, ka ASV atrodas karā ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts” (IV). “Savienotās valstis ir karā ar IV, tāpat kā tās ir karā ar “Al Qaeda” un “Al Qaeda” filiālēm visā pasaulē,” paziņoja Baltā nama preses pārstāvis Džošs Ērnests.

“Pirmā svarīgā lieta ir tāda, lai cilvēki zinātu, ka prezidents ir skaidri licis saprast, kā stratēģija Irākā un Sīrijā IV graušanai un iznīcināšanai ir atšķirīga no stratēģijas, kurai tika sekots līdzi iepriekšējā Irākas karā,” sacīja Ērnests. “Islāma valsts” kontrolē plašas teritorijas no Sīrijas ziemeļiem līdz Irākas austrumiem, un 30.jūnijā islāmisti tajās pasludināja “kalifātu”. Grupējums apņēmies panākt, lai “kalifātā” dzīve noritētu atbilstoši sunnītu viduslaiku paražām.

Džihādistu grupējums ir viens no spēcīgākajiem nemiernieku bruņotajiem formējumiem Sīrijā, kur tas ilgstoši cīnās pret prezidentu Bašaru al Asadu, bet pēdējā laikā – arī pret citiem Sīrijas nemiernieku formējumiem, arī pret “Al Nusra”, kas saistīts ar “Al Qaeda”.
Satraukumu Rietumu pasaulē izraisījuši “Islāma valsts” panākumi Irākā, kur grupējums pakļāvis ievērojamas teritorijas un iespiedies arī kurdu apvidos.

Starptautiskās sabiedrības sašutums par islāmistu brutālajām metodēm vairojies pēc tam, kad augustā un septembrī tīmeklī parādījās video ar galvas nociršanu diviem ASV žurnālistiem.

“Islāma valsts” vēl nesen darbojās kā “Al Qaeda” atzars. Tomēr, kad tam Sīrijā izvērsās konflikts ar otru “Al Qaeda” sabiedroto – grupējumu “Al Nusra” -, teroristu tīkla vadība no “Islāma valsts” norobežojās un par savu vienīgo sabiedroto atzina “Al Nusra”.
Sīrijas valdība jau no nemieru sākuma uzstāj, ka tai nākas cīnīties nevis ar demokrātijas un brīvības tīkotājiem, bet ar bruņotiem islāma radikāļiem, kas atbalstu saņem no ārvalstu patroniem.

“Islāma valsts” kaujās izmanto ASV armijas ieročus un bruņojumu, ko dumpiniekiem Sīrijā piegādājusi Saūda Arābija, liecina pirmdien publicētais Lielbritānijas Konfliktu bruņojuma izpētes organizācijas ziņojums.