ASV notiek vidustermiņa vēlēšanas, demokrātiem ir izredzes atgūt pārsvaru Kongresā

0 Komentāru
ASV notiek vidustermiņa vēlēšanas, demokrātiem ir izredzes atgūt pārsvaru Kongresā
EPA/SCANPIX

ASV šodien notiek Kongresa vidustermiņa vēlēšanas. Amerikāņi balso par kongresmeņiem un senatoriem, taču tas lielā mērā tiek uzskatīts arī par uzticības balsojumu ASV prezidentam Donaldam Trampam.

Par spīti tam, ka prezidents pats ļoti apņēmīgi iesaistījies šajā vēlēšanu kampaņā, prognozes liecina, ka Republikāņu partija varētu zaudēt vairākumu Kongresa apakšpalātā un tas krietni apgrūtinās Trampa dzīvi, un var novest pat pie impīčmenta jeb prezidenta atstādināšanas procedūras sākuma.

Vidustermiņa vēlēšanas notiek reizi divos gados – prezidenta pilnvaru termiņa vidū, ko var uzskatīt par sava veida referendumu, ievēlot parlamenta apakšpalātu un pārvēlot arī daļu Senāta, cilvēki pauž attieksmi pret Baltā nama saimnieka prezidentūru. Šobrīd abās Kongresa palātās vairākums ir republikāņu partijai. Cerībā to saglabāt, ASV prezidents Donalds Tramps vēl pirmdienas vakarā piedalījās vairākos kampaņas mītiņos.

“Ja demokrāti otrdien iegūs varu, Amerikas veselības sistēmu pārņems sociālisms, jūsu nodokļi trīskāršosies vai pat četrkāršosies, un jūs nebūsit laimīgi. Demokrātu imigrācijas politika ir ārkārtīgi bīstama, neapdomīga. Viņi vēlas atbrīvot krimināli sodītus ārzemniekus, viņi nevēlas aizsargāt amerikāņu darba ņēmējus un nodokļu maksātājus,” pauda Tramps.

Vidustermiņa vēlēšanās tiek pārvēlēti visi 435 Pārstāvju palātas deputāti, 35 no 100 Senāta locekļiem, kā arī vairāku štatu gubernatori. Ekspertu skatījumā, Senātā republikāņi pārsvaru, visticamāk, saglabās, savukārt Pārstāvju palātā – vairākumu var atgūt demokrāti, kuru kampaņā iesaistījās arī bijušais prezidents Baraks Obama.

“Ļaudis, kad jūs dzirdat šos republikāņus, kas lepojas ar to, cik labā stāvoklī ir valsts ekonomika, kā jums liekas, no kurienes tas viss sākās, kāds jau to bija izdarījis. Nav tā, ka viņi nav darījuši neko – viņi solīja, ka grasās izskaust korupciju Vašingtonā, bet tā vietā ir izvirzītas apsūdzības tik daudz viņu pārstāvjiem, ka no viņiem varētu izveidot futbola komandu. Manā administrācijā neviens apsūdzēts netika,” sacīja Obama.

Lai neatkārtotos prezidenta vēlēšanu laikā piedzīvotais, ASV iestādes pamatīgi sagatavojušās, lai nepieļautu ārvalstu ietekmi vēlēšanu procesā. Žurnālistu rīcībā ir informācija, ka ASV izlūkdienests un Pentagons pat sagatavojuši kiberuzbrukumu Krievijai, ko īstenos gadījumā, ja tiks pamanītas kādas Maskavas aktivitātes.

0 Komentāru