ASV notiek prezidenta vēlēšanas! ASV dzīvojošie latviešu jaunieši nosliecas par labu Klintonei

Komentāri

Klāt beidzot diena, kad amerikāņi izvēlas savu nākamo prezidentu! Un viņu lēmums ietekmēs arī visus mūs – Savienoto Valstu pirmā persona ir reizē arī pirmā persona NATO un pirmā persona, kas vada ekonomiskos, politiskos, kara un miera procesus visā pasaulē. Kuru amerikāņi izvēlēsies – Trampu vai Klintoni? Un kā viņi vispār nonāca līdz tādai izvēlei? Vēlēšanām klātienē seko līdzi un no Vašingtonas ziņo mūsu kolēģe Kristīne Žilde-Krēvica.

Tā diena ir klāt! ASV beidzot vēl savu nākamo prezidentu. Bet jāsaprot, ka Amerikas Savienoto Valstu vēlēšanu sistēma ir visai sarežģīta. Šodien cilvēki nemaz nebalso par pašu prezidentu, bet par tādiem elektoriem, kuri katram štatam piešķirti atkarībā no iedzīvotāju skaita. Lai vai kā, TV kanāli jau šonakt ar 99% ticamību prognozēs, kurš būs nākamais ASV prezidents.

Elektoru vēlēšanu sistēma radīta tāpēc, lai savu balsi varētu paust arī lauku reģioni un tos nenomāktu lielās pilsētas. Tā nu Amerika sadalīta 536 elektoros. Lai kāds uzvarētu, viņam jāiegūst 270 elektoru balsis. Un nav svarīgi, vai kādā štatā uzvar ar vienu vai tūkstoš iedzīvotāju pārsvaru, visi tā štata elektori pieder uzvarējušajam kandidātam.

Tāpēc tik svarīgi ir bijis pēdējās dienās pārliecināt tā saucamos ”swing states” jeb štatus, kuri vēl šūpojas. Klintone, piemēram, vakar paspēja apskriet vēl četrus štatus. Viens no galvenajiem ir Ohaio, jo tradīcijas rāda – jau kopš 1964. gada tas, kurš uzvar šajā štatā, uzvar arī visā valstī.

Kā vispār tāds kā Tramps, tik liels pretstats jebkam, kas saistās ar cienījamu politiķi, nonāca tik tālu? Neatkarīgā pētījumu centra vadītājs saka – tieši tāpēc, ka viņš ir tik citādāks.

Kerols Dohertijs, ”PEW RESEARCH CENTER” politisko pētījumu direktors

Viņš atšķiras no visiem politiķiem, kas redzēti. Viņa veiksmes iemeslus vēl ilgi analizēs, bet Trampa vēlētāju kodols, kas viņu visu laiku ir atbalstījuši, pārsvarā ir baltie, kā jau vairums republikāņu. Tie ir cilvēki ar mazākiem ienākumiem, mazāk izglītoti un vīrieši.

Cik liela ir amerikāņi izglītības ietekme uz vēlēšanām? Vašingtonā uz gadu atbraukušais Rolands izcīnījis stipendiju un strādā juristu jomā. Viņu pārsteidz, ka sastaptie amerikāņi godīgi atzīst – viņi nemaz nesaprot, ko Hilarija saka. Un skumji, bet studijas universitātē te tik tiešām maksā tik daudz, ka to var atļauties vien virs vidusšķiras dzīvojošie.

Rolands Bogdanovs, BAFF stipendijas laureāts

Hilarija Klintone lieto sarežģītus vārdus, kas lielai daļai Amerikas nav saprotami. Viņu vārdu krājumā nav šādu vārdu. Viņi klausās un nesaprot. Tramps turpretī izsakās ļoti vienkārši, pat pārāk primitīvi.

Linkolna pieminekļa pakājē sēžam ar Ēriku Lazdiņu. Amerikas Latviešu jaunatnes apvienības padomnieku. Viņa vecvecāki Latviju pameta bēgļu gaitās, arī vecāki uzturējuši latviskās saknes, bet pats valodu tomēr zaudējis. Mums vieglāk sarunāties ir angliski. Lai vai kā, sirdī latvietis, viņš neslēpj, ka balsos par to kandidātu, kam vairāk rūp Baltijas drošība. Un jauniešu vidū tādu ir vairākums.

Ēriks Lazdiņš, Amerikas Latviešu jauniešu apvienības padomnieks
Amerikas latviešu jauniešu organizācija aptaujāja savus biedrus, un rezultāts bija, ka šeit dzīvojošajiem latviešiem ļoti svarīgs jautājums ir NATO un Baltijas valstu drošība, kad viņi izvēlas, par kuru kandidātu balsot prezidenta vēlēšanās. Gandrīz vienbalsīgi visi tic stiprai Baltijas aizsardzībai. Gandrīz 80% jauno latviešu izvēlas Klintoni Trampa vietā.

Neatkarīgi no tā, kurš uzvarēs – Klintone vai Tramps, secinājumi būs jāizdara abām nometnēm.

Foto

Lasi vēl