ASV notiek Kongresa starpvēlēšanas

0 Komentāru
ASV notiek Kongresa starpvēlēšanas
AP/SCANPIX

Otrdien Amerikas Savienotajās Valstīs notiek Kongresa starpvēlēšanas, kuru rezultāts var būtiski mainīt ASV iekšpolitiku, ārpolitiku un iezīmēt arī kandidātu izredzes 2020. gada prezidenta vēlēšanās.

Tāpat vidustermiņa vēlēšanas tiek pielīdzinātas Trampa prezidentūras referendumam.

Vēlēšanas notiek sasprin­gtā gaisotnē, Trampa prezidentūra sašķēlusi valsti vairāk kā jebkad agrāk, un prognozēt, kāds būs vēlētāju noskaņojums šajās vēlēšanās, ir gandrīz neiespējami.

Politikas eksperti norāda, ka vēlēšanu iznākumu var būtiski ietekmēt vēlētāju aktivitāte, kas pēc pēdējām aptaujām rāda, ka pie balsošanas urnām plāno nedoties aptuveni 40% amerikāņu. Tiesa, 2016. gada prezidenta vēlēšanas bija apliecinājums, ka aptauju rezultāti var būt arī neprecīzi. Politologi jau izteikuši, ka Trampa pozīcijas starpvēlēšanu iznākums, visticamāk, neietekmēs.

Denijs Hevijs
Vašingtonas Universitātes politologs

Ir grūti prognozēt, kādi būs vēlēšanu rezultāti un ka mainīsies republikāņu un demokrātu pozīcijas kongresā, taču, es gribu atzīmēt, ka par spīti nepopulāriem lēmumiem un skaļiem paziņojumiem, Tramps runā vairuma amerikāņu balsīs, tāpēc ļoti liela daļa ies atbalstīt republikāņu palātas kandidātus.

ASV vēlētājiem šajās vēlēšanās jāizraugās visus 435 Pārstāvju palātas deputātus, trešo daļu senatoru, 36 štatu gubernatorus un vēl vairākus tūkstošus pašvaldību amatpersonu. Demokrāti plāno atgūt vairākumu Pārstāvju palātā, bet republikāņi cer saglabāt vairākumu Senātā. Demokrātu panākumi Kongresa starpvēlēšanās dotu partijai iespēju, piemēram, sākt plašāku izmeklēšanu par Trampa administrācijas darbību.

Ja vēlēšanās veiksies republikāņiem, Tramps varētu izšķirties atbrīvot no amata nedaudzos ministrus, kas prasa ieturēt stingru līniju attiecībās ar Maskavu.

0 Komentāru