ASV izstāsies no Parīzes klimata līguma, paziņo Tramps

Pievienot komentāru
ASV izstāsies no Parīzes klimata līguma, paziņo Tramps
"Ziemeļkoreja ir veikusi lielu kodolizmēģinājumu. Viņu vārdi un rīcība turpina būt ļoti naidīga un bīstama Savienotajām Valstīm," norādīja Tramps (AP/SCANPIX)

ASV izstāsies no ANO Parīzes klimata līguma, – paziņojis ASV prezidents Donalds Tramps.

Parīzē panāktā vienošanās aicina nodrošināt, lai globālā sasilšana nepārsniegtu divus grādus pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar līmeni, kāds bija pirms rūpnieciskās revolūcijas. Divi grādi ir slieksnis, kuru pārkāpjot, kā uzskata zinātnieki, globālās sasilšanas visnegatīvākās sekas kļūs nenovēršamas.

Republikāņu pretestības dēļ ASV Senāts neapstiprināja Parīzes klimata vienošanos, tādēļ tai ASV nav tiesiski saistoša līguma spēks, un Vašingtona var salīdzinoši viegli no tās atteikties.

Kas ir Parīzes klimata vienošanās?

Parīzes klimata konferencē 2015. gadā tika panākta vēsturiska globālai vienošanās rīcībai cilvēka darbības izraisīto klimata pārmaiņu ierobežošanai un to radīto seku mazināšanai. Parīzes vienošanos parakstīja 195 valstu vadītāji. Vienošanās būtiskākais mērķis ir samazināt:

  • siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu,
  • nodrošināt, lai globālā temperatūra nepaaugstinātos vairāk par 2 grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar pirms industriāla laikmeta vidējo temperatūru

Jau vēstījām, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera pausto, ASV iecere izstāties no Parīzes klimata vienošanās nebūs īstenojama uzreiz. Tiek lēsts, ka izstāšanās process varētu ritēt trīs līdz četrus gadus. Tāpat iepriekš Junkers akcentējis, – klimata pārmaiņu jautājumā nav runa tikai par Eiropas iedzīvotāju nākotni, bet gan par cilvēku nākotni visā pasaulē.

ASV ir otrs lielākais CO2 emisiju avots pasaulē aiz Ķīnas. Eksperti brīdina, ka Trampa lēmumam var būt katastrofālas sekas.

Skaties.lv jau ziņoja, ka klimata pārmaiņas līdztekus terorisma draudiem bija viens no galvenajiem sarunu tematiem arī G7 notiekošajā samitā Sicīlijā.

Starptautisks pētījums: klimata pārmaiņas skars arī Latviju. Kā – lasi šeit vairāk!

Infografika: pasaules līderu entuziasms par klimata izmaiņām 2015. gadā

Foto: LETA

Lasi vēl