ASV iedzīvotāji vēlēšanu gaisotnes spriedzi salīdzina ar noskaņojumu pēc 11. septembra teroraktiem

Pievienot komentāru

ASV prezidenta vēlēšanas notiks tieši pēc nedēļas, taču Amerikā valdošā gaisotne ir saspīlētāka kā jebkad agrāk. Vairums aptaujāto amerikāņu atzinuši, ka izjūt “ekstrēmu” spriedzi asās vēlēšanu kampaņas dēļ. Tikmēr pirmo reizi vairāku mēnešu laikā republikānis Donalds Tramps reitingu ziņā apsteidzis demokrāti Hilariju Klintoni par vienu procentpunktu.

Aptaujā, kas veikta pēc Amerikas psihologu asociācijas pasūtījuma, vairāk nekā puse amerikāņu atzinuši, ka vēlēšanu laikā parasti izjūtot zināmu spriedzi, taču pirmo reizi pirms prezidenta vēlēšanām iedzīvotāji spriedzi raksturo kā “ekstrēmu”.

Nedēļu pirms nozīmīgajām vēlēšanām valdošais sabiedrības noskaņojums tiek pielīdzināts tam, kāds tas bija pēc 2001. gada 11. septembra teroraktiem. Apjukumu un pat bezcerību iedzīvotājos rada Klintones un Trampa savstarpējie apvainojumi melos un pārmetumi vēlēšanu rezultātu ietekmēšanā.

“Es gribu, lai jūs saprotat, cik svarīgas ir šīs vēlēšanas mums visiem – motivācijai balsot ir jābūt par lietām, kas mūs visus vieno, nevis par to, kas mūs šķir. Svarīgi arī iztēloties, kas notiks, ja mēs katrs nepieliksim pirkstu – iztēlojieties, jūsu bērni vai mazbērni jums prasīs – “ko TU darīji, KAD viss bija likts uz spēles?” Es gribu, lai jūs varētu atbildēt – es balsoju par labāku, taisnīgāku un spēcīgāku Ameriku,” teic Klintone.

Klintones pārstāvētie demokrāti četros ASV štatos – Arizonā, Nevadā, Ohaio un Pensilvānijā – nule kā vērsušies tiesā pret republikāni Trampu, vainojot viņu vēlētāju iebiedēšanā, jo viņš apgalvojis, ka Klintones uzvaras gadījumā sāksies Trešais pasaules karš.

“Es uzskatu, ka valsti definē tās robežas, valoda un likumi. Ja mēs ievēlēsim Hilariju, mūsu robežas tiks atvērtas visiem, konstitūcija un likumi zaudēs spēku un angļu valoda vairs nebūs valsts valoda. Lai arī mēs esam imigrantu valsts, kas uzņem imigrantus no malu malām, mums viņi ir jāasimilē, lai nepazaudētu savu amerikāņu identitāti,” teic Trampa atbalstītājs Kens.

Tikmēr Tramps pirmo reizi kopš maija vēlētāju acīs Klintoni apsteidzis. Laikraksta The Washington Post un televīzijas kanāla ABC aptaujā atbalsts Trampam ir 46%, bet Klintonei – 45%. Vēl pirmdien šie skaitļi bija otrādi.

 

Lasi vēl