ASV elektori pirmdien par nākamo prezidentu oficiāli izraudzīsies Baidenu

3 komentāri
ASV elektori pirmdien par nākamo prezidentu oficiāli izraudzīsies Baidenu

Pirmdien ASV pulcēsies Elektoru kolēģijas delegāti, lai oficiāli izraudzītos Džo Baidenu valsts prezidenta amatam.

Pirmdiena ir likumā noteiktā Elektoru kolēģijas diena. Realitātē elektori tiksies visos 50 štatos un Kolumbijas apgabalā, lai nodotu balsis.

Rezultāti tiks nosūtīti uz Vašingtonu un reģistrēti 6.janvārī Kongresa apvienotajā sesijā, kuru vadīs viceprezidents Maiks Penss.

Lasi vēl: Tramps sola atstāt Balto namu, ja Baidena uzvara tiks apstiprināta

Elektoru balsojumam šogad ir pievērsta lielāka uzmanība nekā parasti, jo prezidents Donalds Tramps atsakās atzīt zaudējumu un turpina uzstāt uz vēlēšanu procesā it kā notikušo krāpšanos.

Baidens plāno uzrunāt valsti pirmdienas vakarā pēc tam, kad elektori būs nobalsojuši.

Savukārt Tramps turpina uzstāt, ka patiesībā viņš ir uzvarējis 3.novembrī notikušajās vēlēšanās, un apšauba Baidena prezidentūru vēl pirms tās sākuma.

“Nē, es uztraucos par valsti, kurai ir neleģitīms prezidents, par to es uztraucos. Prezidents, kas zaudēja un zaudēja pamatīgi,” sestdien intervijā telekanālam “Fox News” sacīja Tramps.

Prezidents un viņa sabiedrotie vairākas nedēļas tiesās mēģināja apstrīdēt vēlēšanu rezultātus, tomēr tiesneši visas viņu prasības noraidīja.

Pagājušajā nedēļā Trampa sabiedrotie centās pārliecināt Augstāko tiesu nošķirt 62 elektoru balsis par Baidenu nodotas četros štatos, līdz ar to vēlēšanu iznākums varētu tikt apšaubīts.

Tiesneši piektdien šo prasību noraidīja.

Demokrāts Baidens izcīnījis 306 elektoru balsis, bet  republikānisTramps – 232. Uzvarai nepieciešamas vismaz 270 balsis.

Elektori teju vienmēr balso par kandidātu, kas viņu štatā saņēmis balsu vairākumu, jo ir lojāli partijai.

Nav sagaidāms, ka šogad kāds elektors varētu novirzīties no partijas līnijas.

Prominentāko elektoru vidū ir bijusī Džordžijas gubernatora amata kandidāte demokrāte Steisija Eibramsa un Dienviddakotas gubernatore republikāne Kristija Noema.

Katra štata elektoru skaits atbilst pavalsts vietu skaitam ASV Kongresā. Galvaspilsētai Vašingtonai ir trīs balsis.

Atskaitot Menu un Nebrasku, pārējie štati visas savas elektoru balsis piešķir kandidātam, kas pavalstī ieguvis visvairāk balsu.

Šādas kārtības rezultātā, par kuru savulaik vienojās valsts dibinātāji, dažkārt prezidenta vēlēšanās uzvar kandidāts, kas valsts mērogā nav saņēmis balsu vairākumu.

No piecām šādām vēlēšanām pēdējās bija 2016.gadā, kad uzvarēja Tramps.

Bijušais viceprezidents Baidens šogad saņēma par septiņiem miljoniem balsu vairāk nekā Tramps.

Baidena inaugurācija prezidenta amatā notiks 20.janvārī.

3 komentāri