ASV ceļ trauksmi par e-cigarešu epidēmiju pusaudžu vidū

Pievienot komentāru
ASV ceļ trauksmi par e-cigarešu epidēmiju pusaudžu vidū
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

ASV aizvien vairāk pusaudžu lieto elektroniskās cigaretes. Par to satrauktas valsts veselības aizsardzības jomas amatpersonas. Jauns rīkojums paredz, ka ražotājiem šī tendence ir jāsamazina – vai arī no veikalu plauktiem tiks izņemti e-cigarešu šķidrumi, kas papildināti ar dažādiem aromātiem.

Elektroniskās cigaretes un citi rīki, kas rada cigarešu dūmiem līdzīgus tvaiku mutuļus, ir kļuvušas par miljardiem dolāru vērtu industriju. Eksistē priekšstats, ka tās ir mazāk bīstama alternatīva parastajām cigaretēm, jo tvaiki tomēr nav dūmi un nesatur tik daudz bīstamo kancerogēnu kā cigarešu papīrs vai tabaka. Tādā veidā smēķētāji varot atmest kaitīgo ieradumu, regulējot nikotīna daudzumu tā dēvētajos e-šķidrumos, kas ir pieejami ar simtiem dažādu aromātu.

Taču ar nikotīnu vai bez – šķidrumi, kas rada šos tvaikus mēdz būt dažādi – un to ilgtermiņa iedarbība ir pētīta ļoti maz. Turklāt tieši sintētiskie aromāti ir tas, kas vilina pusaudžus pamēģināt e-cigaretes, jo atšķirībā no klasiskajām cigaretēm mute nesmird pēc pelnu trauka. To pieaugošā popularitāte ir satraukusi veselības amatpersonas.

“Bez noteikta regulējuma, bez izpratnes par to kas ir šajos šķidrumos, mēs nesapratīsim kā mēs graujam jaunās paaudzes veselību,” norāda medicīnas speciāliste Vita Makabi.

Arī elektronisko cigarešu un šķidrumu tirgotāji uzskata, ka bažām ir pamats. “Es simtprocentīgi piekrītu valdībai un veselības aģentūrai, un atbalstu viņu centienus ierobežot “veipošanas” epidēmiju pusaudžu vidū. Jo mūsu prioritāte ir pieaugušie, tie, kas vēlas atrast kaut kādu alternatīvu tabakas smēķēšanai,” pauž e-cigarešu un šķidrumu veikala menedžeris Aiza Arkeins.

Saskaņā ar Līdzšinējā prezidenta Obamas administrācijas rīkojumu, lielākajai daļai ražotāju bija jāiesniedz sava produkcija izvērtēšanai līdz šā gada augustam. Taču pērn šis termiņš tika pārcelts uz 2022. gadu. Tas tika uzņemts ar sašutumu no nesmēķēšanas aktīvistiem, kas uzskata – dažādas “tuti-fruti” un konfekšu garšas, kā arī krāsaini “veipošanas” rīki tiek radīti ar nolūku piesaistīt smēķēšanai tieši jaunākās paaudzes patērētājus.

Tikko publiskotais rīkojums liek pieciem lielākajiem elektronisko cigarešu ražotājiem 60 dienu laikā nākt klajā ar priekšlikumiem, kā samazināt savas produkcijas lietošanu nepilngadīgo vidū.

Lasi vēl