ASV Augstākā tiesa aptur Luiziānas abortu likumu

Pievienot komentāru
ASV Augstākā tiesa aptur Luiziānas abortu likumu
PIXABAY.COM

ASV Augstākā tiesa ceturtdien apturējusi Luiziānas abortu likuma spēkā stāšanos, kamēr netiks izvērtēts, vai tas nerada pārmērīgus ierobežojumus grūtniecības pārtraukšanai.

Lēmums pieņemts ar piecām balsīm pret četrām, konservatīvi noskaņotajam tiesas priekšsēdētājam Džonam Robertsam pieslejoties liberāli noskaņotajiem tiesnešiem.

Šīs lietas izskatīšana tiek uztverta kā indikators, kas varētu liecināt par Augstākās tiesas nosliekšanos pa labi, pie varas nākot prezidentam Donaldam Trampam.

Apturētais likums pieprasa, lai Luiziānas abortu klīniku ārstiem kāda slimnīca, kas atrodas ne tālāk kā 50 kilometrus, būtu piešķīrusi tiesības pieņemt lēmumu par pacientu hospitalizāciju.

Abortu tiesību aizstāvji apgalvo, ka likums nosaka pārmērīgus ierobežojumus, jo faktiski dod tiesības šo procedūru veikt tikai vienam ārstam visā štatā.

Tas rada draudus, ka esošās abortu klīnikas nāksies slēgt.

Savukārt Luiziānas štats uzstāj, ka šāda norma esot nepieciešama, ņemot vērā komplikāciju risku, kad no iespējas pārvest pacientu uz tuvāko slimnīcu ir atkarīga viņa dzīvība.

Šis arguments pārliecināja apelācijas tiesu, kas pēc gadiem ilgas prāvošanās beidzot piekrita, ka likums var stāties spēkā jau piektdien.

Tomēr likuma pretinieki vērsās Augstākajā tiesā ar lūgumu ārkārtas kārtībā apturēt tā spēkā stāšanos, lai viņi varētu to apstrīdēt visaugstākajā instancē.

Prasītāji norādījuši, ka pat gadījumā, ja viņiem galu galā izdotos panākt likuma atcelšanu, sekas, kuras radītu tā stāšanās spēkā šobrīd, varētu būt nenovēršamas, jo slēgtās Luiziānas abortu klīnikas vairs nespētu atsākt savu darbu.

Prasītāji arī norādījuši, ka 2016. gadā Augstākā tiesa līdzīgu Teksasas pavalsts likumu jau atzinusi par antikonstitucionālu.

Pret likuma apturēšanu balsoja abi Trampa izraudzītie Augstākās tiesas tiesneši Nīls Gorsačs un Brets Kaveno.

Taču Robertss, kurš pirms diviem gadiem balsoja pret Teksasas abortu likuma atcelšanu, šoreiz pieslējās Augstākās tiesas liberāli noskaņoto tiesnešu nometnei.