ASV atvilks savus spēkus Sīrijā no Turcijas robežas

2 komentāri

Baltais nams paziņojis, ka atvilks savus spēkus no Sīrijas ziemeļiem Turcijas pierobežā, tādējādi dodot ceļu Ankaras ilgi plānotajai operācijai pret Sīrijas kurdu spēkiem.

Lai gan ASV un Turcija uz papīra ir NATO sabiedrotās, šīm militārajām lielvalstīm ir atšķirīgi uzskati par Sīrijas kurdu spēkiem valsts ziemeļos. Kurdi kopā ar Amerikas Savienoto Valstu spēkiem gadiem cīnījās pret teroristu organizāciju “Islāma valsti”, savukārt Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans pašus kurdus uzskata par teroristiem un drošības risku savai valstij.

Vēl aptuveni pirms nedēļas ASV Aizsardzības ministrija izplatīja video, kurā redzams, kā Sīrijas kurdi nojauc nocietinājumus, par kuriem nobažījusies Turcija, savukārt svētdien vēlu vakarā Baltais nams paziņoja, ka Ankara drīzumā īstenos pārrobežu militāro operāciju, tāpēc aptuveni tūkstoš Savienoto Valstu karavīru Sīrijas ziemeļus pametīs. Paziņojums sekoja telefonsarunai starp ASV prezidentu Donaldu Trampu un Turcijas līderi Erdoanu.

“Mēs esam pabeiguši sagatavošanos un izstrādājuši operācijas plānu. Lēmums ir pieņemts, un process ir sācies, lai panāktu mieru. Mēs operāciju īstenosim gan pa zemi, gan pa gaisu,” skaidro Erdoans.

Baltais nams akcentē, ka Ankaras iecerēto operāciju neatbalsta, tomēr pret konkrēto ASV soli iestājušies gan Pentagona eksperti, gan daudzi demokrāti un republikāņi. Tas varot rezultēties kurdu slaktiņā un sliktā ārpolitiskā vēstījumā, – ka Amerikas Savienotās Valstis nodod sabiedrotos.

Savukārt Sīrijas kurdi brīdinājuši, ka Turcijas invāzija izraisīs “Islāma valsts” atdzimšanu.

ASV un Turcijas prezidenti arī vienojušies nākammēnes tikties Vašingtonā, lai pārrunātu drošas zonas izveidi Sīrijas ziemeļos. Uz to pēc militārās operācijas Ankara iecerējusi pārvietot Sīrijas bēgļus.

Tramps sociālajā vietnē “Twitter” lēmumu pamatojis, akcentējot, ka pienācis laiks izstāties no bezjēdzīgiem kariem, un, lai gan kurdi cīnījās kopā ar ASV, tie saņēma daudz resursu.

2 komentāri