ASV atdzimst rasistiskā kustība kuklusklans; Tramps piešķiļ uguni

Pievienot komentāru
ASV atdzimst rasistiskā kustība kuklusklans; Tramps piešķiļ uguni
AFP/SCANPIX

Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) sākusies rasistiskās kustības – kukluksklana atdzimšana, ko lielā mērā veicina ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa izvērstā priekšvēlēšanu kampaņa. Pret migrantiem vērsti saukļi atbilst kukluksklana pamatidejai – atzīt tikai balto rasi un cīnīties pret iebraucējiem.

Eksperti gan atzīst, ka kukluksklana kults vairs nav tik vardarbīgs kā pirms pusgadsimta, un tā ziedu laku atgriešanās nav paredzama.

Kukluksklans ir rasistiska organizācija, kas radās ASV 19. gadsimta vidū. Pirmssākumos tā bija ļoti agresīva – atzīstot tikai un vienīgi balto rasi, klana biedri linčoja un slepkavoja gan afroamerikāņus, gan ebrejus, dedzināja krustus un pretojās verdzības atcelšanai. Klana locekļiem bija īpašs ietērps – balta mantija, maska un konusveida galvassega. Pie varas nākot demokrātiem, kukluksklana aktivitātes tika apspiestas. Vēlāk šī kustība atdzima no jauna, taču vairs ne tik vardarbīga. Pēc Otrā pasaules kara klana nosaukumu faktiski izmantoja vien dažādas neatkarīgas grupas – īpaši pagājušā gadsimta 60. gados, kad tika pastrādātas vairākas cilvēktiesību aizstāvju slepkavības.

Tomēr pēdējā laikā kukluksklana idejas atkal piesaista amerikāņu uzmanību. Šī tendence vērojama kopš Baraks Obama tika ievēlēts uz otro prezidentūras termiņu.

Džons Estess, Kukluksklana aktīvists:

Baltais nacionālisms un mūsu ideāli kļūst populārāki – patīk tas vai nē. Un tā tam ir jābūt, pretējā gadījumā ar mums ir cauri.

Kuklukslana atdzimšanai sēklu lielā mērā sēj arī skandalozais republikāņu kandidāts uz prezidenta krēslu Donalds Tramps. Viņa izteikumi par žoga celšanu uz Meksikas robežas un musulmaņu nelaišanu Amerikā silda klana biedru sirdi.

Šobrīd Amerikas savienotajās valstīs ir 190 kukluksklana nodaļas ar aptuveni 6000 biedriem. Par spīti apgalvojumiem, ka klans mēģina iet līdzi laikam, no tradīcijas dedzināt krustus tas nav atteicies, tiesa gan, tas vairs tikpat kā nenotiek publiski.

Eksperti gan pauž pārliecību, ka kukluksklana ziedu laiki sen ir aiz muguras un kustība tik plaša kā kādreiz noteikti nebūs.

Video