ASV atceļ sankcijas gāzesvada “Nord Stream 2” būvniekam

2 komentāri

Amerikas Savienotās Valstis cenšas nolīdzināt attiecības ar Vāciju, mainot uzvārdus sankciju sarakstos pret gāzes vada projektu “Nord Stream 2”, taču Vašingtona atkārto, ka joprojām ir stingri pret projekta pabeigšanu, vēsta TV3 Ziņas.

“Nord Stream 2” projekts jau gadiem bijis neērtu diskusiju un apvainojumu apvīts – Krievija par 95% jau pabeigusi cauruļvadu savienojumu ar Vāciju, apejot Austrumeiropas valstis.

Iepriekš Donalda Trampa administrācija noteica sankcijas gāzes vada būvētājiem, taču Baidena Baltais nams nācis ar izmaiņām un no melnā saraksta svītrojis Vācijas uzņēmumu “Nord Stream 2 AG”, kas pārrauga gandrīz pabeigto projektu. No sankcijām atbrīvots uzņēmuma vadītājs Matiass Varnigs, bijušais Stazī jeb kumunistiskās Austrumvācijas slepenpolicijas virsnieks un tuvs Vladimira Putina sabiedrotais.

Drīz pēc šī ASV lēmuma tika saņemtas uzslavas gan no Vācijas, gan Krievijas.

“Mēs uztveram šo kā konstruktīvu soli un būsim priecīgi to apspries turpmāk ar partneriem Savienotajās Valstīs,” norādīja Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.

Vācijas kanclere Angela Merkele arī uzsvēra, ka tagad ir kopīgs pamats Vācijas un ASV attiecību veidošanai ar Krieviju.

Par konstruktīvu dialogu nākotnē runāja arī ASV un Krievijas galvenie diplomāti, pirmo reizi tiekoties aci pret aci. Entonijs Blinkens un Sergejs Lavrovs runāja klātienē, Arktikas Padomes ietvaros.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens

“Lūkojamies pēc paredzamām, stabilām attiecībām ar Krieviju. Tas ir labi mūsu un Krievijas iedzīvotājiem un arī priekš visas pasaules. Nav noslēpums, ka mūsu vidū ir atšķirīubas. Džo Baidens jau izteicies, ka, ja Krievijia rīkojas agresīvi pret mums vai partneriem, mēs atbildēsim.”

“Mums ir nopietnas atšķirības runājot par starptautiskajiem notikumiem, Mums atšķiras viedokļi par to, kas jādara, lai situāciju normalizētu. Krievijas pozīcija ir nemainīga – varam runāt par pilnīgi visu, ja vien respektējam viens otru diskusija ir godīga un balstīta faktos,” sacīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Gāzes vada pabeigšana būs uzskatāma par Vladimira Putina uzvaru Eiropas enerģijas tirgū. Tādējādi Krievija apies gāzes piegādes caur Ukrainas teritoriju – ik gadu šis ceļš Ukrainai ienes prāvu summu nodokļos.

Lai pabeigtu gāzes vadu, jāuzsāk tā nosēldzošā posma būvniecība Vācijas ūdeņos.

Projekta kritiķi jau izteikušies, ka aizvadītajā dienā redzama nepatīkama reālpolitikas paraugstunda no ASV puses.

2 komentāri