Komentāri

ASV Afganistānā pirmoreiz vēsturē pielietojusi tā dēvēto Visu bumbu māti – lielāko konvencionālo bumbu. Tā nomesta virs Islāma valsts kaujinieku bāzes, iznīcinot 36 teroristus.

Analītiķi šo uzbrukumu raksturo kā signālu, ka ASV prezidents Donalds Tramps atsakās no neiesaistīšanās politikas un ir gatavs arvien tiešāk piedalīties militāros konfliktos aiz ASV robežām.

Vienpadsmit tonnas smagā GBU-43/B sarunvalodā tiek dēvēta par visu bumbu māti, jo, neskaitot atomieročus, tā ir lielākā un jaudīgākā bumba, ko ASV jebkad izmantojusi karadarbībā. Tā ir tik liela, ka bumbvedēji to nevar pārvadāt – tā vietā bumbu izsviež no kravas lidmašīnas tilpnes un līdz mērķim novada ar satelītiem. Pirms sprādziena bumba virs mērķa izsmidzina viegli uzliesmojošu miglu, lai radītu vēl lielākus postījumus. Vakardienas uzlidojumā tā nosviesta virs kādas īpaši labi aizsargātas Islāma valsts bāzes Afganistānā.

Visu bumbu māte ir unikāls ierocis – visā ASV arsenālā tādu ir tikai 15, kamēr, piemēram, atomieroču skaits tiek lēsts ap 4000. Analītiķi jaudīgā ieroča pielietojumu saista ar pēdējās dienās arvien skaidrāk iezīmējušos pagriezienu ASV prezidenta Donalda Trampa ārpolitikā – no izolacionisma uz militāra spēka uzkrītošu izrādīšanu.

Šī teroristu bāze atradās ļoti tuvu Pakistānas robežai, un vairāki vietējie politiķi ASV uzlidojumu jau nosodījuši, bažījoties, ka tik lielos sprādzienos bez civiliedzīvotāju upuriem neiztikt. Oficiālu ziņu par cietušiem civiliedzīvotājiem gan nav.

Lasi vēl