Asu domstarpību ēnā NATO līderi pulcējas uz samitu Londonā

1 komentārs

NATO dalībvalstu līderi pulcējušies Londonā uz militārās savienības 70. gadadienas samitu. To gan lielā mērā aizēno domstarpības un savstarpēji apvainojumi starp tādiem NATO grandiem kā Francija, Turcija un ASV.

Francijas prezidents Emanuels Makrons aptuveni pirms mēneša intervijā izteicās, ka NATO piedzīvo “smadzeņu nāvi”. Tas bija viņa raksturojums koordinācijas trūkumam starp Eiropu un neprognozējamajām ASV, kā arī vienas no spēcīgākajām alianses valstīm – Turcijas agresijai Sīrijai.

Makrona paustais saniknoja citus NATO līderus, savukārt alianses vēsturiskā pretiniece Krievija Makrona teikto sauca par “zelta vārdiem”.

Šādu asu domstarpību ēnā NATO dalībvalstu līderi otrdien pulcējas Londonā uz alianses 70. gadadienas samitu. Latviju tajā pārstāv Valsts prezidents Egils Levits, kuram jau bija divpusējā tikšanās ar Kanādas premjerministru Džastinu Trudo.

Savukārt NATO ģenerālsekretārs atsevišķi tikās ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš bieži kritizējis alianses dalībvalstis par nepietiekamiem militārajiem tēriņiem. To viņš darīja arī šoreiz, vienlaikus veltot skarbus vārdus Makrona metaforai. “Tas bija ļoti skarbs apgalvojums. Tas bija ļoti, ļoti aizvainojuši pārējām 28 NATO dalībvalstīm.”

NATO stabilitāte jo sevišķi svarīga ir Latvijai un kopējam Eiropas austrumu flangam. Tūkstošiem alianses karavīru izvietoti Baltijas valstīs un Polijā, lai attiecībā uz Krieviju īstenotu tā saukto atturēšanas politiku.

Tomēr Turcijas prezidents Redžeps Erdoans brīdinājis, ka nepiekritīs NATO aizsardzības plānam Baltijas valstīm un Polijai, ja alianse neatbalstīs Ankaras operāciju Sīrijā.

“Ir labi zināms, ka mums atšķiras viedokļi par to, kā definējams kurdu bruņotais grupējums “Tautas aizsardzības vienības”. NATO ir dažādi viedokļi, bet mums ir plāni, kā aizsargāt Baltijas valstis, Poliju un citus sabiedrotos. Vēl jo vairāk – mums tur ir savi spēki. Tas ir ļoti skaidrs vēstījums, ka mūsu gatavību aizsargāt un aizstāvēt visus sabiedrotos,” atzina NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

NATO samita laikā Baltijas valstu un Polijas vadītāji atsevišķi tiksies arī ar Turcijas prezidentu.

Eksperti pauž cerību, ka šajā samitā daudz dzirdēsim par alianses vienotību, jo sevišķi no tādiem līderiem kā Tramps, Makrons un Erdoans, kurš Francijas prezidentam arī ieteicis pārbaudīt, vai pašam nav iestājusies smadzeņu nāve.

Liela loma sarunās būs NATO ģenerālsekretāram un Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, kura pēdējā laikā cenšas ieņemt tādu kā vidutāja lomu starp alianses smagsvariem.

Samits noslēgsies trešdien. Sagaidāms, ka dalībvalstu komunikē jeb kopīgajā paziņojumā galvenā uzmanība būs veltīta nākotnei – sarunām par atbruņošanos, Krievijai, alianses lomai kosmosā un politikai pret citu pasaules lielvaru, kas strauji palielinājusi militāros tēriņus, – Ķīnu.

1 komentārs