Asads: Uzvara Idlibā ir Sīrijas kara beigu atslēga

0 Komentāru
Asads: Uzvara Idlibā ir Sīrijas kara beigu atslēga
AFP / SCANPIX

Džihādistu sakaušana Idlibas provincē ir astoņu gadus ilgstošā Sīrijas pilsoņkara izbeigšanas atslēga, otrdien paziņojis prezidents Bašars al Asads, pirmo reizi kopš 2011. gada apmeklējot valsts ziemeļrietumu reģionu.

“Idlibas kauja ir pamats haosa un terorisma izbeigšanai visos citos Sīrijas reģionos,” apmeklējot piefrontes pilsētu Al Hbeitu, karavīriem sacīja Asads.

Vienlaikus notiek Sīrijas karaspēka izvietošana atsevišķos valsts ziemeļdaļas apgabalos, kur tie atbalsta kurdu spēkus pret reģionā iebrukušo Turcijas armiju, vēsta oficiālā ziņu aģentūra SANA.

Sīrijas valdības kontrolē atrodas 60% valsts teritorijas, un Asads vairākkārt solījis, ka panāks visas teritorijas atgūšanu, arī nemiernieku kontrolētās Idlibas daļas.

Idlibas reģions ar trim miljoniem iedzīvotāju, no kuriem puse ir bēgļi no citām valsts daļām, ir pēdējais lielais nemiernieku bastions.

Starptautiskās teroristu organizācijas “Al Qaeda” bijušā Sīrijas atzara vadītā džihādistu alianse “Hayat Tahrir al-Sham” janvārī nodibināja administratīvo kontroli pār visu Idlibas reģionu. Tiesa gan, apvidū ir arī citi nemiernieku grupējumi.

Aprīlī Sīrijas armija un tās Krievijas sabiedrotie sāka intensīvu reģiona bombardēšanu, bet augustā izvērsa sauszemes operāciju, atgūstot provinces dienvidu apvidus, arī Al Hbeitu, kas krita viena no pirmajām.

31. augustā ar Krievijas palīdzību tika panākts pamiers, tomēr ik pa laikam izraisās sadursmes.

Kaut arī situācija Idlibā pamatā saglabājusies mierīga, Sīrijas karavīri šomēnes izvietoti ziemeļaustrumos ar kurdiem panāktās vienošanās ietvaros, lai aizsargātu kurdus pret Turcijas iebrukumu.

Turcija 9. oktobrī sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos, vispirms veicot intensīvu bombardēšanu, bet tad izvēršot sauszemes spēku ofensīvu.

Turcijas iebrukums kļuva iespējams pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps 6. oktobrī paziņoja, ka Sīrijā no robežas ar Turciju tiek atvilkti ASV karavīri, kas cita starpā bija arī garants tam, ka Turcija neuzbrūk Sīrijas kurdiem.

Līdz ar ASV karaspēka atvilkšanu Sīrijā nostiprinās prezidenta Asada, kā arī Krievijas un Irānas pozīcijas, norāda eksperti.

Sīrijas kurdiem bija izšķiroša loma ASV vadītajā militārajā operācijā Sīrijā, kuras rezultātā tika sakauts “Islāma valsts” “kalifāts”.

0 Komentāru