Ārvalstu medijs meklē atbildes uz jautājumu, kas izraisa ar atsevišķām Covid-19 vakcīnām saistītos trombus

2 komentāri
Ārvalstu medijs meklē atbildes uz jautājumu, kas izraisa ar atsevišķām Covid-19 vakcīnām saistītos trombus
EPA/SCNAPIX

“Johnson & Johnson” vakcīnas pret Covid-19 lietošana ASV ir apturēta pēc sešu no kopumā 6,8 miljoniem šajā valstī vakcinēto cilvēku saskaršanās ar asins recekļiem un līdzīgi gadījumi ir novēroti uzņēmuma “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātās Covid-19 vakcīnas saņēmējiem, kas atsevišķām valstīm ir licis ierobežot tās lietošanu, vēsta “Newscientist.com”.

Asins recekļa veidošanās sindroms ietver neparastu trombu, kas bieži veidojas smadzenēs, ko sauc par cerebrālo venozo sinusu trombozi (CVST), kopā ar trombocītu skaita samazināšanos, mazām daļiņām asinīs, kas salīp kopā, veidojot trombus.

Tas novērots galvenokārt par 60 gadiem jaunākiem cilvēkiem un biežāk sievietēm nekā vīriešiem. Bet dzimumu atšķirības varētu būt arī tāpēc, ka pret Covid-19 līdz šim globāli vairāk vakcinēts sieviešu, jo tieši sieviešu vidū ir vairāk veselības aprūpes sistēmas un sociālās aprūpes iezstāžu darbinieču. Analizējot 79 trombu veidošanās gadījumus Apvienotajā Karalistē, kas tika novēroti pēc uzņēmuma “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātās Covid-19 potes saņemšanas, vīriešiem un sievietēm tie bija vienādi, pauž Lielbritānijas Cilvēku zāļu komisijas priekšsēdētājs Munirs Pirmohameds. Kopējais rādītājs bija četri gadījumi uz miljonu vakcīnu Lielbritānijā saņēmušajiem.

Lasi vēl: Vācijā reģistrēti 42 trombozes gadījumi pēc potēšanās ar “AstraZeneca” vakcīnu

Nav zināms, kāpēc gados jauni cilvēki šķietami ir vairāk pakļauti riskam, taču daļēji vecuma dēļ dažās valstīs ir teikts, ka šī vakcīna jāievada tikai tiem, kas vecāki par noteiktu vecumu. Otrs iemesls ir tāds, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem ir augstāki potenciālie riski veselībai, inficējoties ar Covid-19, tāpēc ieguvumiem no vakcīnas saņemšanas vajadzētu atsvērt vakcīnas iespējamās blakusparādības.

Seši CVST gadījumi, par kuriem nesen ziņots “Johnson & Johnson” vakcīnas saņēmējiem, no kuriem viens bija letāls, bijuši sievietes vecumā no 18 līdz 48 gadiem.

Lasi vēl: Lielbritānijas regulatori iesaka cilvēkiem līdz 30 gadiem “AstraZeneca” vietā izmantot citu vakcīnu

“Johnson & Johnson” uzreiz pēc tam paziņoja, ka aizkavēs sava produkta ieviešanu Eiropā. “Mēs cieši sadarbojamies ar medicīnas ekspertiem un veselības aizsardzības iestādēm, un mēs stingri atbalstām šīs informācijas atklātu paziņošanu veselības aprūpes speciālistiem un sabiedrībai,” teikts kompānijas paziņojumā.

Lasi vēl:

Kas var izraisīt trombus? Uzņēmuma “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātās Covid-19 vakcīnas gadījumos daudziem no trombu skartajiem cilvēkiem ir pozitīvs antivielu tests, kas saistās ar trombocītu izdalītu molekulu, ko sauc par trombocītu faktoru 4 vai PF4. Vakcīna kaut kādā veidā var izraisīt šo antivielu ražošanu, kas asinīs rada vairākus mazus recekļus un kas var izlietot trombocītus, saka Andreass Greinahers no Greifsvaldes universitātes Vācijā.

Nesen izdotās vakcinācijas pret Covid-19 vadlīnijas dažās valstīs iesaka veikt trombocītu antivielu testu, ja divu nedēļu laikā pēc Covid-19 vakcīnas ievadīšanas kādam vakcīnas saņēmējam parādās simptomi, kas liecina par asins sarecēšanas sindromu. Ja rezultāts ir pozitīvs, šiem cilvēkiem jāsaņem tāda pati ārstēšana, kādu parasti piešķir cilvēkiem, kuri saņem palīdzību saistībā ar reti sastopamo heparīna blakusparādību, kas atšķiras no parastajiem asins recekļiem.

Ieskaties arī šeit: EZA: Asins trombu veidošanās jāuzrāda kā ļoti reta “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnas blakne

Greinahers saka, ka iepriekšējs pētījums ar pelēm liecina, ka DNS var saistīties ar PF4, izraisot antivielu veidošanos un veicinot asins recekļu rašanos. Viņš pieļauj, ka tas varētu būt iemesls, kāpēc efekts ir redzams tikai ar DNS saturošām uz adenovīrusu balstītām vakcīnām. Uzņēmuma “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātā Covid-19 vakcīna sastāv no koronavīrusa smailes proteīna gēna, kas atrodas šimpanzes adenovīrusa, nekaitīga saaukstēšanās vīrusa, DNS. “Johnson & Johnson” vakcīna darbojas līdzīgi, bet izmanto cilvēka adenovīrusa DNS.

Savukārt “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnu pamatā ir mRNS, ģenētiskā materiāla virkne, kas to gadījumā dod ķermeņa šūnām norādījumus smaile proteīna pagatavošanai. Pēc nevienas no šo vakcīnu saņemšanas nav ziņots par CVST gadījumiem ar trombocītu skaita samazināšanos, preses konferencē paudis ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) pārstāvis Pēteris Marks.

Tomēr trombu veidošanās sindromu novēro tik reti, un tas liecina, ka cilvēkiem, kas to piedzīvo, ir kāds cits faktors, kas viņus padara uzņēmīgus pret to, lēš Greinahers. “Lai tos izraisītu, ir jābūt atsevišķiem kofaktoriem. Pretējā gadījumā mēs redzētu šo problēmu vēl daudziem indivīdiem, kas, par laimi, tā nav.”

Marks nepastāstīja, vai sešos gadījumos, kas tika novēroti pēc “Johnson & Johnson” vakcīnas saņemšanas, bija raksturīgas antivielas pret trombocītiem. Taču ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē patiešām atzīst, ka viens no iemesliem “Johnson & Johnson” vakcīnas lietošanas pārtraukšanai bija dot ārstiem laiku iemācīties diagnosticēt un pareizi ārstēt neparasto asins recekļu veidošanās sindromu. Aģentūrai arī pilnībā jāizmeklē seši gadījumi, atzinusi ASV Slimību kontroles un profilakses centra pārstāve.