Ārvalstīs mainīgas sekmes cīņā ar pandēmiju

3 komentāri
Ārvalstīs mainīgas sekmes cīņā ar pandēmiju
ZUMAPRESS/SCANPIX

Nedēļas sākums nesis izmaiņas vairāku valstu pandēmijas ierobežojumos, taču ne visur ieviesti atvieglojumi, piemēram, kaimiņvalstī Krievijā arvien skaļāk skan trauksmes zvani par saslimstību, vēsta TV3 Ziņas.

28. jūnijā atviegloti uzelpoja Itālijas iedzīvotāji. Visa valsts, izņemot vienu ziemeļu reģionu, nonākusi zema riska – “baltajā” – zonā. Atcelti arī striktie noteikumi par masku nepieciešamību ārpus telpām.

“Beidzot jūtos brīvi, nevalkājot masku. Pēc gada, kas pavadīts “lokdaunā”! Varu “ieelpot” brīvību,” pauda tūrists Alfio.

“Es gan valkāšu masku, ja jutīšu, ka tas nepieciešams. Protams, ne vienatnē. Labāk darīt tā, nevis riskēt,” tā tūriste Rafaella.

Ceļā uz “pilnīgu atvēršanos” ir arī Anglija. Sākotnējie plāni noteica, ka jau tagad Britu salu daļā bija jābūt atceltiem jebkādiem saskarsmes ierobežojumiem. Tā būtu “zaļā gaisma” festivāliem un visam, ko sirds kāro, pēc ilgajiem pandēmijas ierobežojumiem. Premjers Boriss Džonsons gan ir pārliecināts, ka jaunais atcelšanas datums – 19. jūlijs – paliks spēkā.

Boriss Džonsons, Lielbritānijas premjerministrs

“Mums ir vēl pāris nedēļas, vakcinējamies, un, es domāju, ka ir ļoti laba, ļoti, ļoti laba iespēja, ka 19. jūlijs ir ierobežojumu beigu laiks.”

Vairākas valstis šobrīd lūko arvien palielināt vakcinācijas tempus, lai tie sasniegtu vakcinēšanas līderus pasaulē. Lai gan Izraēla jau ir līderu pulciņā, tur lielas bažas par Indijā atklātā Covid varianta izplatību. Atgriežas masku valkāšana iekštelpās un aicinājumi piedurknes uzlocīt jauniešiem.

“Dārgie puiši un meitenes. Es aicinu jūs jau šodien vakcinēties! Vakcīna pasargās jūsu veselību un palīdzēs izbaudīt vasaras brīvdienu priekus,” pauda Izraēlas premjerministrs Naftali Benets.

Citur tiek spriests par vakcinācijas tempu veicināšanu, piedāvājot dāvanas vai loterijas. Grieķijā jauniešiem līdz 26 gadiem par vakcināciju pienāksies 150 eiro tēriņiem par dažādu pasākumu un transporta biļetēm.

Kirjaks Micotakis, Grieķijas premjerministrs

“Uzskatiet to kā nelielu “paldies” no Grieķijas. Vienīgais, kas jādara, ir kas tāds, ko, es zinu, jūs tāpat darītu – ietu vakcinēties, lai pasargātu sevi un sev tuvos.”

Patlaban smaga situācija saglabājas Krievijā, īpaši lielajās pilsētās Maskavā un Sanktpēterburgā. Pilsētās dienas laikā reģistrēts mirušo skaita melnais rekords, attiecīgi 124 un 110 nāves gadījumi. Arī inficēšanās pieaugums vērojams jau ilgāku laiku.
Sergejs Sobjaņins, Maskavas mērs

“Aizvadītās nedēļas laikā reģistrējām rekordlielu hospitalizāciju skaitu. Cilvēki nonāk intensīvās terapijas nodaļās, cilvēki mirst. Mēs pieņēmām lēmumu ieviest jaunus noteikumus, īpaši par obligāto vakcināciju.”

“Kad piedzīvojām infekcijas atkāpšanos martā un aprīlī, ticējām, ka ļaunākais ir aiz muguras. Tomēr sapratām, ka nevaram īstenot vakcinācijas plānu – tas bija baisi. Trešais Covid-19 vilnis radās lēnās rīcības dēļ,” sacīja Maskavas apgabala slimnīcas galvenais ārsts Oļegs Dmitrijevs.

Krievijā vien 12% cilvēku ir pilnībā vakcinēti, kas ir divreiz mazāk nekā Latvijā. Latvijas kaimiņos Lietuvā un Igaunijā situācija uzlabojas līdzīgi kā Latvijā. Abās valstīs šodien identiska statistika – reģistrēti vien 15 jauni Covid-19 gadījumi un neviens mirušais.

Igaunijā šodien manāma interese pie jaunatklātajiem vakcinācijas punktiem lielveikalos – gribētāju vairāk nekā devu.

Savukārt Lietuvas Seims 28. jūnijā vienojās no jūlija sākuma atcelt karantīnas stāvokli valstī. Tas gan īpaši nemainīs spēkā esošos ierobežojumus, taču signalizē situācijas uzlabošanos.

3 komentāri