Armēnijas parlaments apstiprina opozīcijas līderi Nikolu Pašinjanu premjera amatā

Pievienot komentāru
Armēnijas parlaments apstiprina opozīcijas līderi Nikolu Pašinjanu premjera amatā
Foto: AFP / LETA

Pēdējo nedēļu politiskā krīze un plašie protesti Armēnijā, visticamāk, būs rimuši. Parlaments otrdien premjerministra amatā apstiprināja opozīcijas līderi Nikolu Pašinjanu.

Sagaidāms, ka jaunais valdības vadītājs rosinās rīkot ārkārtas vēlēšanas, lai armēņi varētu izraudzīties jaunu parlamentu.

Politiskā krīze Armēnijā sākās, kad pēc konstitucionālām reformām, kas varu koncentrē premjerministra rokās, eksprezidents Seržs Sargsjans stājās premjera amatā.

Opozicionāri nebija mierā, ka Sargsjans un viņa Republikāņu partija mēģina sagrābt varu valstī. Pēc protestētāju spiediena Sargsjans no amata atkāpās. Savukārt opozīcija tam izvirzīja protestu līderi Nikolu Pašinjanu, kura vadītā tā sauktā samta revolūcija iestājas pret oligarhiem un nepotisku politisko sistēmu.

Pirms nedēļas vairāki desmiti tūkstoši Pašinjana atbalstītāju pulcējās Armēnijas galvaspilsētas Erevānas centrā, lai uz lielā ekrāna vērotu parlamenta sēdi. Tajā opozīcijas līderis neguva valdošās Republikāņu partijas atbalstu un netika apstiprināts premjerministra amatā.

Šāda parlamenta rīcība uzjundīja jaunu demonstrāciju vilni Armēnijā, un republikāņi piekāpās. Viņi piekrita atbalstīt Pašinjana kandidatūru. Otrdien parlamentā viņš atstiprināts premjerministra amatā, taču ne visi republikāņi balsoja par Pašinjanu.

Kopumā par bija 59, bet pret – 42 deputāti.

Nikols Pašinjans
jaunievēlētais Armēnijas premjerministrs

Dārgie kolēģi, paldies par jūsu balsojumu un nostāju. Es vēlētos īsi pateikt sekojošo: es kalpošu Armēnijas iedzīvotājiem, es kalpošu Armēnijai. Paldies, jums!

Par spīti Pašinjana apstiprināšanai parlamentā, vairākums joprojām būs Republikāņu partijai, kas varētu apgrūtināt jaunā premjera ideju īstenošanu.

Sagaidāms, ka viņš rosinās ārkārtas vēlēšanās, lai jaunajā politiskajā situācijā armēņi izraudzītos jaunu parlamentu.

42 gadus vecais Pašinjans agrāk bija žurnālists un pavadīja divus gadus ieslodzījumā par musināšanu uz nemieriem pēc Sargsjana ievēlēšanas prezidenta amatā 2008. gadā.

Ne visi armēņi viņu atbalsta. Daļa Pašinjanu uzskata par demagogu, kurš mēģina gāzt demokrātiski vēlētus valsts līderus.

Jāpiebilst, ka līdzšinējai Armēnijas varai bija Kremļa atbalsts, un arī Pašinjans sola saites ar Krieviju nesaraut.