Komentāri
Apvienotās Karalistes iespējamā šķelšanās ir tikai dažu stundu attālumā
FOTO: SCANPIX

Skotijas iedzīvotāji šodien balso par to, vai viņu valstij palikt Lielbritānijas sastāvā vai arī – kļūt par neatkarīgu valsti. Balsojumam reģistrējušies vairāk nekā 4,2 miljoni cilvēku – 97% no elektorāta, tāpēc šī solās būt darbīgākā diena Skotijas vēlēšanu vēsturē.

Striktie likumi gan paredz, ka līdz pat balsošanas iecirkņu slēgšanai mēdiji neko nedrīkst ziņot par iespējamajiem rezultātiem, kas gaidāmi vien – rīt no rīta.

Apvienotās Karalistes iespējamā šķelšanās ir tikai dažu stundu attālumā, Skotijas pieciem miljoniem iedzīvotāju šodien balsojot par savu nākotni. Pirms diviem gadiem Lielbritānijas premjers Deivids Kemerons piekrita Skotijas neatkarības referenduma rīkošanai, jo tobrīd šķita, ka lielākā daļa skotu nobalsos pret.

Sabiedriskās domas aptaujas Skotijas galvaspilsētā Edinburgā vēl pagājušonedēļ lika secināt, ka situācija ir mainījusies – un pārliecinošu rezultātu nav iespējams prognozēt. Par to liecina arī atšķirīgie viedokļi Edinburgas ielās.

Atšķirīgie viedokļi tikpat labi varēja izskanēt otrajā gadsimtā, kad romieši šeit uzcēla Adriana mūri, lai aizsargātos no skotu laupītājiem.

Līdz pat šai dienai skoti atzīmē Roberta Brūsa uzvaru pār angļiem Bennokbernas kaujā pirms 700 gadiem, kas nodrošināja Skotijas karalistes eksistenci. Tomēr arī Anglijas kronis tika Skotijas karalim Džeimsam, kad karaliene Elizabete Pirmā nomira bez tieša troņmantnieka.

Simts gadus vēlāk, 1707.gadā šī savienība tika formalizēta un dzima Apvienotā Karaliste. Tagad tā var izjukt pateicoties šodienas referendumam.

Ja vairākums skotu nobalsos par neatkarību, Skotija kļūs neatkarīga 2016.gada 24.martā pēc pārrunu perioda ar Lielbritāniju. Ja uzvarēs neatkarības pretinieku nometne, Londona piedāvās Skotijai lielāku autonomiju jau no rītdienas, 19.septembra.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl