Apstiprināts Vācijā atrastās Lietuvas neatkarības deklarācijas autentiskums

Pievienot komentāru

Vēsturiskais atradums Berlīnē ir autentisks – Vācijas arhīvā atrastā Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanas deklarācija patiešām ir īsta. Retais dokuments nācis kā dāvana mūsu kaimiņiem uz simtgadi, un vēsturnieki jau berzē rokas nepacietībā, kad to varēs izpētīt. Abu valstu Ārlietu ministrijas pašlaik strādā pie tā, lai atradumu nogādātu atpakaļ Lietuvā.

Berlīnē atrastā 1918. gada Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanas deklarācija ir autentiska – to apstiprinājusi Vācijas Ārlietu ministrija un Berlīnes politiskā arhīva eksperti. Vispirms par vēsturisko rezolūciju paziņoja lietuviešu vēsturnieks Ļuds Mažīlis, kurš to atrada arhīvā.

Valsts dzimšanas apliecība lietuviešu valodā ar visiem 20 oriģinālajiem parakstiem bija pievienota vācu versijai – toreiz, 1918. gada 16. februārī, kad Lietuvas padome atjaunoja Lietuvas valsti, deklarācijas nosūtīja Vācijai un citām valstīm ar lūgumu atjaunoto valsti atzīt.

Pagaidām Lietuvas un Vācijas ārlietu ministri vienojušies, ka dokuments tiks izlikts apskatei Lietuvai, līdz Vācija izskatīt juridiskās iespējas dokumentu pilnībā nodot lietuviešu rokās.

Lietuvas biznesa grupa “MG Baltic” februārī publiski apsolīja miljonu eiro jebkuram, kurš panāktu šā dokumenta atgriešanos Lietuvā. Atradējs sacīja, ka viņu motivējusi gaidāmā neatkarības atgūšanas simtgade, nevis nauda, bet miljons eiro viņam tiks izmaksāts tikai pēc neatkarības deklarācijas atdošanas Lietuvai.

Šis atradums nācis laikā, kad Lietuva, tāpat kā Latvija, gatavojas savas simtgades svinībām.