Komentāri

27. janvāris ir vēsturiska diena. Pirms septiņdesmit gadiem padomju armija atspieda vācu karaspēku aiz Polijas, un mūkot nacisti nepaguva iznīcināt visus koncentrāciju nometņu ieslodzītos. Šajā dienā tika atbrīvota Aušvica.

Rīts virs ļaunu vēstošā saukļa Arbeit macht Frei jeb Darbs dara brīvu šodien Polijā uzausa kluss un mierīgs. Tieši pirms 70 gadiem vēl dzīvi palikušajiem ieslodzītajiem tas atnesa cerēto brīvību – glābiņu, ko nesagaidīja vairāk par miljonu nacistu upuru, galvenokārt ebreju.

Lēniem soļiem Aušvicas koncentrācijas nometnes vārtu virzienā šodien devās viens no izdzīvojušajiem, poļu karavīrs Kazimirs.

Šobrīd dzīvi palikuši ap 300 nacistu noziegumu liecinieki. Liela daļa no viņiem šodien arī piedalījās piemiņas pasākumos, apzinoties, ka ik gadu viņu rindas kļūst aizvien retākas. Jaunākajiem koncentrācijas nometnes ieslodzītajiem, kuri tolaik vēl bija tikai bērni, tagad jau ir pāri 70.

Vācija smagi pārdzīvo morālo mantojumu, ko nacistu režīms tai atstājis. Šobrīd Vācijā dzīvo ap 100 000šiem ebreju. Pilsoņos jau no mazām dienām tiek audzināts nicinājums pret holokausta šausmām, taču tās arī neļauj aizmirst. To savā runā piemiņas sēdē Bundestāgā šodien uzsvēra arī Vācijas prezidents.

Arī Vācijas kanclere Angela Merkele izteikusies, ka ”atcerēties – to mēs esam parādā miljoniem upuru”.

Aušvica ir visu nacistu pastrādāto noziegumu simbols, tāpēc tā krišanas gadadienā uz Poliju šodien devās līderi no pavisam 40 valstīm. Latviju piemiņas pasākumos pārstāv Saeimas spīkere Ināra Mūrniece.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl