Aprit 70 gadu kopš atombumbas sprādziena Hirosimā

Pievienot komentāru
Aprit 70 gadu kopš atombumbas sprādziena Hirosimā
FOTO: SCANPIX

Šorīt precīzi piecpadsmit minūtes pēc astoņiem Hirosimā, Japānā, atskanēja sēru zvani. Tieši pirms 70 gadiem tur nogranda atomsprādziens, kas nogalināja 140 000 cilvēku. Kopš Otrā pasaules kara beigām Japāna par savu mērķi izvirzījusi pasauli bez atomieročiem, un par atomkara baisajām sekām tā visai pasaulei centās atgādināt arī šodien.

Kādā 1945. gada augusta rītā Hirosimas iedzīvotāja Kimi Mihara aizgulējās un nokavēja darbu. Tas izglāba viņas dzīvību. Mihara strādāja par grāmatvedi ēkā, kur Otrā pasaules kara laikā bija izvietoti Japānas valdības biroji. Šī ēka atradās tikai 160 metrus no atomsprādziena epicentra. Miharu, kurai tagad ir jau 89 gadi, sprādziens pārsteidza vilciena stacijā. Viņa guva roku un kāju apdegumus, bet izdzīvoja. Tagad kupola drupas, kurās bojā gāja visi Miharas kolēģi, kļuvušas par Hirosimas memoriālā parka centrālo tēlu. 

Svinīgajā ceremonijā ziedus pie mūžīgās uguns nolika ne tikai Japānas valdības locekļi un sprādzienu pārdzīvojušo pēcnācēji, bet arī atombumbu nosviedušo Amerikas Savienoto Valstu vēstniece un militārpersonas. Ceremonija notika pulksten astoņos un piecpadsmit minūtēs no rīta – laikā, kad pirms septiņdesmit gadiem notika sprādziens.

Tikai nedēļu pēc sprādziena Japāna kapitulēja, pieliekot punktu Otrajam pasaules karam. Pēc kara Japāna pieņēma pacifistisku konstitūciju, un mūsdienās šī valsts joprojām aktīvi aizstāv ideju par pasauli bez atomieročiem.