ANO: Uzbrukumi Saūda Arābijā destabilizē situāciju pasaulē

1 komentārs
ANO: Uzbrukumi Saūda Arābijā destabilizē situāciju pasaulē
REUTERS/SCANPIX

Nedēļas nogalē notikušie uzbrukumi Saūda Arābijas naftas ieguves uzņēmumiem ir situācijas destabilizēšana ne tikai reģionā, bet visā pasaulē kopumā – tā pēc pirmdienas vakarā sasauktās ārkārtas sēdes paziņojušas Apvienoto Nāciju Organizācijas amatpersonas.

Atbildību par uzbrukumiem uzņēmušies Jemenas nemiernieku kaujinieki hutieši, pret kuriem Saūda Arābija jau vairākus gadus izvērsusi karu. Taču starptautiskā sabiedrība neizslēdz, ka uzbrukumu sarīkojusi Saūda Arābijas reģionālā sāncense Irāna.

“Amerikas Savienotās Valstis visstingrākajā veidā nosoda šos uzbrukumus, stingri stāvot kopā ar saviem Saūda Arābijas draugiem. Mums visiem ir jāsaprot, ka tas ir tiešs uzbrukums naftas piegādēm visā pasaule. Ir izvirzīti apgalvojumi par to, kas ir atbildīgs, bet nav pierādījumu tam, ka uzbrukumi būtu notikuši no Jemenas. Jaunākā informācija liecina, ka par notikušo atbildīga ir Irāna,” uzrunā paziņoja ASV pastāvīgā pārstāve ANO Kellija Krafta.

Pēc sestdien notikušajiem uzbrukumiem Saūda Arābijā uz pusi sarukuši naftas ražošanas apjomi. Pasaulei tas var nozīmēt būtisku naftas cenu lēcienu.

Uzbrukumos, kas pastrādāti ar bezpilota lidaparātiem, būtiski cietusi Saūda Arābijas energogiganta “Armaco” naftas pārstrādes rūpnīca un valstī otrās lielākās naftas atradnes.

Saūda Arābijas enerģētikas ministrs apstiprinājis, ka uzbrukumi naftas ražošanas apjomus samazinājuši par 5,7 miljardiem barelu dienā – tas ir vairāk nekā puse no tā, cik Saūda Arābija parasti saražo vienā dienā. Jāpiebilst, ka Saūda Arābija ir pasaulē vadošā naftas eksportētājvalsts, minētais naftas ieguves samazinājums ir līdzvērtīgs 5% no globālā naftas piegāžu apjoma.